Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Nasze usługi / Wymiana matrycy w laptopie - Ile kosztuje? /

W naszym serwisie dokonamy wymiany lub naprawy starej, uszkodzonej matrycy. Sprawdź, w jakich przypadkach konieczna będzie naprawa, a w jakich wymiana matrycy w laptopie.

Wymiana uszkodzonej matrycy

Stało się - wyświetlacz w naszym laptopie odmówił nam posłuszeństwa. Najprawdopodobniej usterka pojawiła się w jak najgorszym momencie, kiedy akurat potrzebowaliśmy urządzenia sprawnego. Możemy spodziewać się, że uszkodzeniu uległa matryca, jej elektronika, albo karta graficzna, więc nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie, gdzie ktoś doświadczony dokona naprawy lub wymiany zepsutych elementów.

Czym jest matryca?

Matryca to taki element, który razem z wyświetlaczem jako całością pozwala nam swobodnie i bez zakłóceń oglądać obraz na naszym laptopie. Bez nich, porozumiewanie się z komputerem nie byłoby tak łatwe, szybkie ani estetyczne, jak jest obecnie.

Ingerowanie w ten delikatny układ wymaga profesjonalnej wiedzy i umiejętności. Nieuważne użytkowanie przez właściciela sprzętu, sprzyja uszkodzeniom wyświetlacza, który jest jedną z najdelikatniejszych i jednocześnie najbardziej narażonych części laptopa. Ze względu na to często trafiają do nas urządzenia z takimi problemami, również te po poważnych upadkach.

Objawy uszkodzonej matrycy

Czasem to nie matryca jest uszkodzona, ale jest to na przykład jej taśma, karta graficzna, albo sama zbita szybka wyświetlacza. Objawami uszkodzeń tej grupy podzespołów są:

  • pęknięcie, zmiażdżenie, dziura w wyświetlaczu;
  • czarny wyświetlacz, lub taki, na którym pojawiają się różnego kształtu i wielkości czarne plamy;
  • kolorowe paski na ekranie, które zmieniają się wraz z poruszaniem myszką lub górną częścią obudowy laptopa;
  • pojedyncze „plamki” na ekranie będące czarnymi, białymi lub kolorowymi punktami. Tak zwane bad pixels. Są wadą fabryczną matrycy;
  • obraz jest na pierwszy rzut oka kompletnie czarny i prawie niewidoczny. Po poświeceniu na niego okazuje się być w porządku. Prawdopodobnie problem z podświetleniem matrycy;
  • przebarwienia na ekranie innego koloru, niż naturalny odcień, świecenia wyświetlacza.

Alternatywne rozwiązanie – co zrobić kiedy zepsuł się ekran w laptopie

Tymczasowym rozwiązaniem, które możemy zaimplementować, jeżeli nasz wyświetlacz w laptopie przestał działać, jest podłączenie zewnętrznego ekranu. Kiedy pilnie potrzebujemy skorzystać z laptopa, wyciągnąć z niego jakieś dane, czy wykorzystać go w inny sposób, możemy spróbować podpiąć zewnętrzny monitor do naszego komputera. Takie rozwiązanie jest co prawda tymczasowe i niezbyt mobilne, jednak w kryzysowej sytuacji pozwoli nam skorzystać z zawartości laptopa bez większych problemów.

Naprawa uszkodzonej matrycy

Kiedy tylko widzimy taką możliwość, staramy się naprawiać zepsute części, a nie wymieniać je na nowe. W większości przypadków naprawa może okazać się dużo korzystniejsza dla klienta, niż zakup kompletnie nowego elementu.

Jeżeli uszkodzeniu uległa taśma matrycy ani nie widać żadnego fizycznego uszkodzenia, to być może jest nadzieja na dokonanie naprawy. Aby jednak to sprawdzić, nasi serwisanci muszą najpierw dowiedzieć się, jaki dokładnie podzespół powoduje usterkę,

Wymiana uszkodzonej matrycy

W naszym serwisie dokonamy diagnozy, a następnie wymiany matrycy na nową, jeżeli jej naprawa na pewno nie będzie możliwa. Stanie się tak na pewno wtedy, gdy doszło do fizycznego uszkodzenia na skutek upadku bądź zmiażdżenia i jedynym ratunkiem dla laptopa jest wymiana matrycy na nową.  Bad pixels również nie znikają, ani nie istnieje możliwość wymiany pojedynczych pikseli na działające, więc jedyny sposób na usunięcie ich, to sprawna matryca.

Kiedy już do wymiany ma dojść niekoniecznie wstawiana matryca musi być identyczna, jak poprzednia. W części modeli istnieje możliwość zamontowania matrycy matowej, która nie daje efektu lustra, na życzenie klienta.

Koszt części jak również pracy może być dość spory, kiedy konieczna jest wymiana matrycy. Aby zredukować trochę koszty, jakie muszą Państwo ponieść, możemy w części przypadków zaproponować wymianę starej matrycy na inną, niepochodzącą prosto z fabryki, ale taką, która była mało używana i jest sprawna. Dzięki takiemu rozwiązaniu oferowanemu przez nas serwis, mniejszym wydatkiem dadzą Państwo swojemu laptopowi dodatkowy czas życia, a sami zaoszczędzą pewną pulę pieniędzy.