Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Nasze usługi / Czyszczenie układu chłodzenia i wymiana termopasty /

Konserwacja laptopa – czyszczenie układu chłodzenia i wymiana termopasty

Niewielkie obudowy współczesnych laptopów gęsto upakowane podzespołami ze zredukowaną niemal do zera wolną przestrzenią czynią chłodzenie elementów znajdujących się wewnątrz niezwykle trudnym zadaniem. Dlatego system chłodzenia jest niezwykle istotnym układem każdego laptopa. Jego należyta konserwacja przedłuża żywotność urządzenia bowiem podwyższone temperatury, w których musi pracować elektronika laptopa wpływają na jej zużycie i awaryjność. Brudne, a co za tym idzie niedrożne, układy wentylacyjne są przyczyną ponad 30% awarii układów scalonych montowanych na płytach głównych.

W efekcie zabrudzenia laptop zaczyna pracować wolniej, staje się gorący, może się zawieszać, wyłączać, restartować, wentylator, próbując odprowadzić nadmiar ciepła, staje się coraz głośniejszy. W takim przypadku konieczna jest wizyta w serwisie – zanim dojdzie do awarii i koszty serwisowania wzrosną.

Na czym polega w tym przypadku serwisowanie? Samo przedmuchiwanie sprężonym powietrzem nie wystarcza. Laptop musi zostać rozebrany i wszystkie elementy układu chłodzenia wyczyszczone (wiatraki, radiatory), termopasty i termopady (pasty i taśmy o dużej zdolności przekazywania ciepła pomiędzy elementami elektronicznymi a chłodzącymi) muszą zostać wymienione na nowe a sprzęt przetestowany pod kątem wydajności.