Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Paski na ekranie laptopa - Jak naprawić? /
Paski na ekranie monitora

Często w naszym serwisie spotykamy się z problemem artefaktów na ekranie. Usterka ta jest wyjątkowo irytująca, gdyż utrudnia nam możliwość swobodnego korzystania z laptopa. Nie zależnie od tego czy pracujemy nad poważnymi projektami, czy tylko chcemy obejrzeć film, paski na ekranie laptopa uprzykrzają nam życie. Jeżeli nie doszło do uszkodzenia mechanicznego, to problemu należałoby szukać w układzie graficznym.

Paski na ekranie – możliwe powody

Pionowe czy poziomie paski na ekranie przeważnie są efektem uszkodzeń mechanicznych. Takie paski mogą przybierać różne kolory i zajmować cały obszar ekranu, bądź tylko jego część. Niezależnie od takich szczegółów, przyczyny pojawiania się pasków na ekranie laptopa lub telewizora wymagają starannej diagnostyki sprzętu. Specjalista powinien ocenić, który element uległ uszkodzeniu oraz jaka jest dokładna geneza problemu.

Oto kilka możliwych poważniejszych przyczyn pojawienia się pasków na ekranie:

  • uszkodzenie matrycy,
  • awaria taśmy sygnałowej matrycy,
  • awaria karty graficznej.

Uciążliwe paski na ekranie – jak postępować?

Jeżeli w naszym laptopie doszło do mechanicznego uszkodzenia matrycy (np. do upadku), w wyniku którego powstało pęknięcie – jedynym wyjściem jest wymiana matrycy na nową. Matryca jest bardzo krucha i delikatna, a jej naprawa jest możliwa tylko w przypadku awarii podświetlenia, jednak w jej wyniku dochodzi tylko do zaciemnienia obrazu. Natomiast brak podświetlenia, martwe piksele czy ślady zalania mogą już zwiastować konieczność wymiany matrycy.

Taśma matrycy składa się z wiązki przewodów, które łączą urządzenia z klapy matrycy z płytą główną laptopa. W niektórych modelach odpowiadają również za komunikację z urządzeniami, które zlokalizowane są w górnej laptopa (kamera, mikrofon, dodatkowe diody LED). Regulacja i zasilanie podświetlenia, zasilanie i sygnał załączenia matrycy, dane o obrazie – za to odpowiedzialne są konkretne przewody taśmy matrycy.  Nieprawidłowe podłączenie, brak serwisowania, przetarcie czy zalanie laptopa – to wszystko może spowodować usterkę tego podzespołu. 

Uszkodzona taśma matrycy – objawy:

  • paski na wyświetlaczu,
  • miganie ekranu,
  • czarny lub biały ekran,
  • przebarwienia,
  • brak podświetlenia matrycy,
  • brak obrazu,
  • urządzenia, które znajdują się w klapie matrycy, nie działają odpowiednio.

Przy uszkodzonej taśmie sygnałowej matrycy podczas poruszania matrycą zniekształcenia będą prawdopodobnie się zmieniać lub znikać. Jeżeli rzeczywiście doszło do uszkodzenia taśmy matrycy – najlepiej wymienić ją na nową. Niektórzy próbują dokonać tego we własnym zakresie – potrzebna jest do tego podstawowa wiedza techniczna.

Jeżeli na ekranie laptopa pojawiają się różne kropki, paski, obraz jest przekłamany, to mogła wystąpić również awaria karty graficznej. Jeżeli wystąpiła niska rozdzielczość ekranu, a obraz podzielony jest na części, należy sprawdzić sterowniki.  Sterowniki karty graficznej są bardzo ważne – stanowią swojego rodzaju pośrednik, ponieważ karta graficzna nie odczyta wiadomości wysłanej bezpośrednio z systemu. To dzięki sterownikom polecenia z systemu stają się zrozumiałe dla karty.

Problem z ponownym zainstalowaniem sterownika może być objawem uszkodzonej karty. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście wymiana karty graficznej. Regularne czyszczenie laptopa to sposób na zapobieganie awarii karty graficznej.

Podsumowanie

Pojawiające się paski na ekranie mogą być efektem uszkodzenia różnych elementów komputera – warto udać się do profesjonalnego serwisu w celu stwierdzenia konkretnej przyczyny. Być może konieczna będzie wymiana taśmy matrycy. Uszkodzeniu mogły ulec także karta graficzna lub matryca – tutaj również wymiana będzie prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem.

Naprawa tego typu usterek to skomplikowana czynność, dlatego nie zalecamy bez odpowiedniej wiedzy samemu podejmowania się tego typu działaniom. Profesjonalny serwis podejmuje się takich napraw każdego dnia. Specjaliści z naszego serwisu dokonują darmowej diagnozy. Zapraszamy, jeżeli chcesz mieć pewność, że niechciane paski znikną z Twojego ekranu.