Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Porty USB nie działają - Przyczyny i postępowanie /

Something with HTML textformat

Nie działa USB

Port USB (Universal Serial Bus), zwany również uniwersalną magistralą szeregową jest najbardziej popularnym złączem komputerowym. Umożliwia podłączenie do naszego komputera wszelkiego rodzaju urządzeń: smartfona, kamery wideo, modemu, skanera, klawiatury, przenośnej pamięci i wielu innych. Zaletą portu USB jest to, że podłączane urządzenia mogą być automatycznie wykrywane przez system – konfiguracja oraz instalacja sterowników odbywa się prawie w całości automatycznie. Czasami zdarza się, że pojawia się problem ze złączem, a wtedy port USB nie działa. Jakie mogą być tego przyczyny? Jak rozwiązać problem? Podpowiadamy!

Przyczyny usterek USB w laptopie – jak rozwiązać problem?

Możliwy powód tego, że port USB w laptopie przestał działać:

  • mechanicznie uszkodzone gniazdo USB,
  • brak zasilania 5V na gnieździe USB,
  • uszkodzona linia szyny danych,
  • uszkodzenie mikrokontrolera,
  • uszkodzony mostek południowy.

W przeważającej części problem dotyczy tylko jednego złącza USB w laptopie – przeważnie portu, z którego korzystamy najczęściej. Oczywiste jest, że codzienne podłączanie i odłączanie urządzeń mocno nadwyrężają konstrukcję złącza. W takim przypadku mogło dojść do obluzowania portu na punktach lutowania do płyty głównej, a także do uszkodzenia przewodu, który łączy gniazdo z płytą główną. W razie takich problemów warto udać się do serwisu – koszt oraz czas naprawy zależą od dokładnej diagnozy i pochodzenia tego typu problemów z portem USB.

Można również wyłączyć i ponownie uruchomić komputer – może okazać się, że system ponownie przeskanuje sprzęt, łącznie z portem USB, a ten zacznie znowu działać. 

Można samodzielnie sprawdzić, czy doszło do uszkodzeń fizycznych portu USB. Jak to zrobić? Do złącza USB podłączamy urządzenie. Nie szarpiemy mocno portu, ale sprawdzamy, czy podłączone urządzenie z lekkością porusza się w górę i w dół. Jeżeli port porusza się zbyt swobodnie – jest to najprawdopodobniej uszkodzenie fizyczne i port należy wymienić.

Oczywiście zdarzają się problemy występujące w obrębie wielu portów USB w laptopie – wtedy przyczyna usterki jest zapewne inna niż w przypadku opisywanym powyżej. Porty USB mogą działać w standardzie 2.0, 3.0 oraz 3.1. W laptopie za każdy z tych portów odpowiada oddzielny kontroler. Te ostatnie to tak zwane szybkie złącza 3.x – charakteryzuje wewnętrzny plastik zabezpieczający w kolorze niebieskim. Jeżeli usterka dotyczy tego właśnie portu lub portu 2.0 – należy sprawdzić, czy zainstalowane są sterowniki kontrolerów. W „Menedżerze urządzeń” wybieramy „Koncentrator USB” – jeżeli przy tej zakładce pojawi się wykrzyknik na żółtym tle – aktualizujemy sterownik. W tym celu przechodzimy do strony producenta naszego laptopa i tam wyszukujemy odpowiednie oprogramowanie, pasujące do modelu komputera.

Inne przyczyny niedziałającego portu USB:

  • Zwarcie pinów (niestety wiąże się to najczęściej z naprawą płyty),
  • Wyłamane/ pęknięte gniazdo USB,
  • Podłączenie uszkodzonego urządzenia zewnętrznego do złącza USB – jest to przyczyna zwarcia kontrolera BGA.

Nie działają wszystkie porty – co to może oznaczać?

Jeżeli w komputerze nie działają wszystkie porty USB, to również należy zacząć od aktualizacji sterowników; następnie powinniśmy wyłączyć i ponownie uruchomić sprzęt. Jeżeli ta strategia nie pomoże, to być może kontrolery zostały wyłączone w BIOS-ie – ma to chronić przed większymi usterkami, jeżeli jeden nich powoduje zwarcie. 

Inną przyczyną niedziałających portów może być uszkodzenie mostu południowego, niestety jest to dość poważna awaria i naprawa we własnym zakresie jest raczej niemożliwa. Bez dużej wiedzy technicznej oraz odpowiednich narzędzi nie jesteśmy w stanie wymienić całego podzespołu czy wykonać lutowania – a naprawa może właśnie na tym się głównie opierać. Warto zauważyć, że to właśnie w mostku ulokowane są kontrolery.

Jeżeli więc w Twoim laptopie port USB nie funkcjonuje poprawnie, nie wykrywa urządzeń, zapraszamy Cię na darmową diagnozę oraz poradę. Naprawimy go lub wymienimy na nowy, szybszy. W ofercie naszego sklepu znajdziesz również rozgałęziacze USB.

Podsumowanie

Porty USB spełniają wiele funkcji – są uniwersalne i bardzo praktyczne. Niestety one również narażone są na awarię czy uszkodzenia; niektóre z nich mogą być bardzo poważne. Jeżeli zauważymy, że jeden, kilka, bądź wszystkie złącza USB nie działają, to oczywiście najpierw możemy sami spróbować rozwiązać problem. Jeżeli jednak wszelkie strategie zawiodą – pozostaje wizyta w serwisie. Warto pamiętać o tym, że zwlekanie z naprawą niedziałającego portu USB może nawet przyczynić się do bardzo poważnej awarii laptopa – BIOS może nie wykryć zwarcia, a co za tym idzie, nie wyłączyć portów. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy zapewni szybkie usunięcie awarii i zabezpieczy komputer przed dalszymi uszkodzeniami.