Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Mikrofon i kamera nie działa w laptopie - Cenne porady /

Something with HTML textformat

kamera nie działa w laptopie

Obecnie praca zdalna to bardzo popularna forma współpracy. Dlatego też kamera internetowa i mikrofon stały się niezwykle ważnymi komponentami w laptopie. Umożliwiają nam również pozostawanie w kontakcie z bliskimi, którzy czasem mieszkają nawet w najbardziej odległych zakątkach ziemi. Zatem bardzo ważne jest, aby kamera i mikrofon działały poprawnie. Co zrobić, jeżeli mamy problem, a elementy te przestają działać? Podpowiadamy!

Nie działa kamera w laptopie – kilka czynności, które pomogą naprawić problem

Problemy z kamerą internetową w laptopie nie muszą od razu oznaczać poważnej awarii. Na początku powinniśmy wykonać kilka czynności, które w większości takich przypadków rozwiązują problem. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek problemów z laptopem zaczynamy od ponownego uruchomienia systemu. Nawet tak prosta czynność może przywrócić funkcję kamery. Jeżeli problem nie został rozwiązany – przechodzimy do kolejnych kroków.

  • Kolejne strategie najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy dla naszego aparatu dostępne są nowe aktualizacje: wybieramy „Start”, „Ustawienia”, „Aktualizacje i zabezpieczenia”, „Windows Update”, „Sprawdź, czy są dostępne aktualizacje”. Wybieramy „Wyświetl aktualizację opcjonalne”, zezwalamy na zainstalowanie aktualizacji. Po wykonaniu tych czynności należy uruchomić ponownie nasz komputer. Jeżeli kamera dalej nie działa – być może problematyczna jest aplikacja, z której korzystamy. Należy przetestować kamerę za pomocą aplikacji Aparat („Start”, „Aparat”, zezwalamy na dostęp). Jeżeli teraz kamera została uruchomiona, to znaczy, że dana aplikacja nie działa poprawnie. Warto również upewnić się, że przełącznik aparatu, w które są wyposażone niektóre laptopy, znajduje się na odpowiedniej pozycji. 
  • Jeżeli problem w dalszym ciągu nie został rozwiązany, należy przejść do sprawdzania ustawień. Po pierwsze należy nadać uprawnienia aplikacjom: „Start”, „Ustawienia”, „Prywatność”, „Aparat”. Następnie powinniśmy włączyć opcję „Zezwalaj na dostęp do aparatu na tym urządzeniu”. W sekcji „Określ, które aplikacje ze sklepu Microsoft mogą uzyskać dostęp do Twojego aparatu” wybieramy odpowiednie aplikacje. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy to nasze oprogramowanie antywirusowe nie stanowi problemu. Jeżeli program nie rozpoznaje aparatu oraz oprogramowania go zasilającego – może nawet zablokować kamerę. Należy otworzyć oprogramowanie na laptopie i sprawdzić ustawienia lub skontaktować się z producentem programu.
  • Warto również zaznaczyć, że niektóre (starsze) aparaty są niezgodne z systemem Windows 10. Jeżeli po przejściu do „Menedżera urządzeń”, wyszukaniu naszego aparatu, następnie wybraniu „Właściwości”, „Sterownik” oraz „Szczegóły sterownika” odnajdziemy plik, który w swojej nazwie zawiera „stream.sys”, to należy wymienić aparat, gdyż obecny zgodny jest z systemem Windows 7
  • Jeżeli nasz aparat jest zgodny z systemem Windows 10, to powinniśmy przywrócić sterownik aparatu – gdy zauważymy, że aparat przestał działać po aktualizacji. W „Menedżerze urządzeń” prawym przyciskiem myszy klikamy nazwę aparatu, następnie wybieramy „Właściwości”, „Sterownik”, „Przywróć sterownik”, „Tak”. Po ukończeniu tego procesu uruchamiamy system ponownie. Jeżeli nie udało się przywrócić sterownika lub nie rozwiązało to problemu: wykonujemy te same czynności do momentu wybrania karty „Sterownik” – po czym wybieramy opcję „Odinstaluj urządzenie”, zaznaczamy „Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia”, „OK”. Następnie ponownie przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, „Akcje”, „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”. Po ukończeniu uruchamiamy ponownie nasz komputer i sprawdzamy, czy problem został rozwiązany.
  • Można również uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem. Ono również może pomóc odnaleźć przyczynę problemu i go rozwiązać.

Nie działa mikrofon w laptopie – co robić?

  • Należy upewnić się, że mikrofon jest aktywny i ustawiony jako domyślny.
  • Tutaj również możemy skorzystać z narzędzia do rozwiązywania problemów: wybieramy ikonę „Windows”, następnie opcję „Ustawienia”, „System”, „Dźwięk”, „Rozwiązywanie problemów”.
  • Możemy spróbować zaktualizować sterownik: przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, rozwijamy „Kontrolery dźwięku, wideo i gier”, prawym przyciskiem myszy klikamy urządzenie i wybieramy opcję „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”, a następnie „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. Jeżeli powyższa opcja nie zadziała, to po wybraniu opcji „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”, wybieramy „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”, klikamy opcję „Pozwól mi wybrać z listy dostępnych sterowników na moim komputerze” – wybieramy i instalujemy sterownik Microsoft. 
  • Być może należy wyłączyć wyciszenie oraz zwiększyć głośność mikrofonu.
  • Jeżeli mikrofon nie działa w dalszym ciągu – uruchamiamy narzędzie do rozwiązywania problemów ze zgodnością programów. 

Możliwe przyczyny usterki:

- awaria elektronicznego modułu kamery

- awaria taśmy matrycy

- awaria portu kamery

- awaria mostka południowego

- awaria zasilania na porcie kamery

- awaria wynikająca z zalania / nadmiernej wilgotności

Jeżeli nie dostrzegasz żadnego defektu widocznego gołym okiem, a mimo wszystko kamera nie rejestruje obrazu, mikrofon nie wyłapuje dźwięku, to możliwa jest jedna z powyższych awarii. Mikrofon jest połączony z kamerą, dlatego usterki obu urządzeń często występują jednocześnie. Powyższe strategie najczęściej pomagają rozwiązać problem. Jeżeli jednak tak się nie stało, a kamera i mikrofon w naszym urządzeniu w dalszym ciągu nie działają – najprawdopodobniej doszło do usterki. Zapraszamy do naszego serwisu - takie awarie zdarzają się często. Chętnie Państwu pomożemy rozwiązać problem i naprawić usterkę jak najszybciej.