Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Laptop nie reaguje na przycisk Power - Nie włącza się /

Something with HTML textformat

Power on nie działa

Po naciśnięciu przycisku Power przekazuje on dalej sygnał o chęci uruchomienia urządzenia. Czasem jednak może zdarzyć się, że laptop nie chce się włączyć – nie reaguje na przycisk Power. Być może laptop się włącza, jednak na ekranie nie pojawia się żadna treść; możliwa jest sytuacja, w której laptop nie uruchamia się wcale. Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać problem? Wyjaśniamy!

Laptop się nie włącza – co możemy zrobić?

Wbrew pozorom sytuacja, w której laptop się nie włącza – nie reaguje na przycisk Power – jest bardzo częsta. Co więcej, jest to jedna z najbardziej powszechnych usterek dotyczących laptopów. To, że laptop nie chce się uruchomić, nie musi od razu oznaczać dużej awarii. Być może uda nam się usunąć usterkę we własnym zakresie.

Jedną z najbłahszych przyczyn jest po prostu rozładowana bateria. Być może wystarczy podłączyć laptopa do ładowania i problem zostanie rozwiązany. 

Inną możliwą przyczyną jest wadliwy zasilacz, który sprawia, że laptop nie ładuje baterii – mógł zostać uszkodzony po prostu przez długie eksploatowanie czy pogryzienie przez naszego domowego pupila. W takim przypadku wystarczy wymienić zasilacz lub przewód na nowy. Warto pamiętać o tym, że używanie tanich i nieoryginalnych zasilaczy również może doprowadzić do usterki, jak na przykład stopienie gniazda zasilacza. Wynika to z wysokiej temperatury oraz zwarcia. 

Ekran się nie włącza – możliwa awaria

Jeżeli wykluczyliśmy problem z przewodem, zasilaczem oraz baterią, a laptop w dalszym ciągu nie reaguje na przycisk Power – sprawdźmy, gdzie w przybliżeniu leży przyczyna. Ponownie naciskamy włącznik komputera – tym razem dokładnie przysłuchujemy się odgłosom dobiegającym z laptopa. Jeżeli słyszymy uruchamiający się dysk oraz wentylator, widzimy również świecącą się diodę, która potwierdza włączenie się urządzenia – prawdopodobnie konieczna będzie wymiana karty graficznej.

Jeżeli podczas uruchamiania laptopa jesteśmy w stanie usłyszeć odgłosy pracujących podzespołów, możemy spróbować podłączyć do gniazda VGA lub HDMI zewnętrzny monitor. Jeżeli na dodatkowym ekranie pojawi się obraz, oznacza to, że karta graficzna jest sprawna – wtedy jej wymiana nie będzie konieczna. Dalej szukamy przyczyny problemu. Sprawdźmy ustawienia systemu operacyjnego na dodatkowym monitorze. Jeżeli ustawienia są w porządku – spróbujmy poruszać klapą laptopa. Jeżeli wtedy odzyskamy na chwilę obraz na ekranie, to być może mamy do czynienia z uszkodzeniem styków w obudowie laptopa, które łączą ekran z pozostałymi elementami urządzenia. 

Inną przyczyną, tego, że ekran się nie włącza, jest uszkodzona matryca. W takim przypadku niestety pozostaje wymiana matrycy na nową. 

Jeżeli doszło do zwarcia w laptopie i właśnie po nim urządzenie się nie uruchamia, udajmy się do serwisu komputerowego. Może okazać się, że doszło do awarii podzespołów, a urządzenie będzie w pełni sprawne dopiero po wymianie poszczególnych elementów.

Laptop się nie włącza – konieczna wymiana płyty głównej?

Niektóre awarie laptopa wymagają naprawy płyty głównej. Jeżeli nie uda nam się uruchomić urządzenia, może to oznaczać, że zepsuł się układ przetwornicy i mostka. Powodem tych usterek jest przegrzanie płyty głównej, wskutek dużej warstwy kurzu czy zbyt dużego obciążenia. 

Oczywiście, nie zawsze wymiana płyty głównej będzie jedyną opcją. Czasami możliwa jest jej regeneracja lub naprawa. Jest to korzystniejsze z finansowego punktu widzenia rozwiązanie – pozwala zaoszczędzić sporo gotówki. Wymiana płyty głównej na nową to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak to, czy opcja naprawy jest możliwa, zależy od konkretnego przypadku i dokładnej przyczyny awarii.

Ekran się nie włącza – przyczyny

  • awaria układu zasilania na płycie głównej
  • zerowe napięcie bądź zwarcie
  • awaria układu bios
  • awaria układu KBC
  • awaria matrycy
  • awaria podświetlenia
  • awaria układu PWN
  • awaria biosu
  • awaria taśmy matrycy
  • awaria czujnika zamknięcia klapy

Takie awarie nie są niestety łatwe do naprawy dla zwykłego użytkownika, który jedynie korzysta z laptopa do swoich celów. Laptop z dużym prawdopodobieństwem będzie wymagał ingerencji wewnątrz obudowy albo w programie BIOS – najbardziej podstawowym programie komputera odpowiadającym między innymi za włączanie systemu

Najpierw należy dokonać diagnostyki, co tak naprawdę jest przyczyną tego, że ekran albo komputer się nie włącza. Dopóki nie wiemy, co spowodowało problem, zalecamy również wyłączyć laptopa, aby ewentualna usterka się nie powiększyła. Osoby, które nie chcą same zajmować się diagnozą i usuwaniem usterki, zapraszamy do naszego serwisu. Pracownicy IVITER Laptop bezpłatnie zdiagnozują dokładną usterkę urządzenia i zaproponują kosztorys naprawy. Przyczyn tego, że laptop nie reaguje na przycisk Power i się nie włącza, może być bardzo dużo. Czasami tylko wizyta w serwisie może pomóc nam znaleźć dokładne źródło problemu.