Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Laptop podłączony nie ładuje baterii - Przyczyny i rozwiązania /

Something with HTML textformat

Problem z ładowaniem laptopa

Problem z baterią w laptopie jest powszechnie spotykaną usterką. Jeżeli po podłączeniu laptopa do zasilania bateria nie jest ładowana, powinniśmy sprawdzić, w czym dokładnie leży problem, a następnie wykonać kilka czynności, które powinny go całkowicie wyeliminować. W tym artykule wyjaśniamy jak dokładnie postępować przy problemach z ładowaniem baterii laptopa

Podłączony laptop nie ładuje baterii – przyczyną może być ostatnia aktualizacja

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, zawsze należy zacząć od ponownego uruchomienia komputera. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować drobne błędy. Jest to prosta czynność, która jest często wystarczająca do rozwiązania danego problemu. Jeżeli jednak to nie pomoże – przechodzimy do kolejnych kroków.

Jeżeli mamy łatwy dostęp do baterii – spróbujmy ją zresetować: odłączamy ładowarkę, wyciągamy akumulator, po czym przez około 20 sekund przytrzymujemy przycisk zasilania. Podłączamy wszystko ponownie, włączamy laptopa, a następnie sprawdzamy, czy problem został rozwiązany.

Jeżeli zauważymy, że nasz laptop przestał ładować baterię po niedawnej aktualizacji systemu Windows – oto co możemy zrobić: przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, następnie klikamy „Baterię” na liście, następnie pokażą się: „Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI” oraz „Zasilacz Microsoft” – należy kliknąć prawym przyciskiem myszy oby dwa elementy i wybrać „Odinstaluj urządzenie”. Po wykonaniu tych czynności powinniśmy wyłączyć laptopa, odłączyć kabel zasilający, po czym wyjmujemy na chwilkę baterię z naszego urządzenia. Po włożeniu jej ponownie do laptopa – podłączamy go i uruchamiamy. Klikamy ikonę baterii na pasku zadań – jeżeli nasza strategia zadziałała, to powinniśmy zobaczyć, że laptop jest podłączony i się ładuje.

Aktualizacja BIOSu to kolejna czynność, którą możemy wykonać w przypadku nieładującej się baterii w laptopie. Informacje o najnowszych sterownikach znajdziemy na stronie producenta naszego urządzenia.  

Sprawdźmy, czy na naszym laptopie zainstalowane mamy najnowsze aktualizacje z usługi Windows Update. 

Jeżeli powyższe inne kroki zawiodą, to spróbujmy: otworzyć „Ustawienia”, „Aktualizacje i zabezpieczenia”, „Rozwiązywanie problemów”, „Zasilanie”, kliknąć „Znajdź i rozwiąż problemy z ustawieniami zasilania komputera, aby zaoszczędzić energię i wydłużyć czas pracy baterii”.

Na przyszłość sprawdź jak dbać o baterię w laptopie.

Uszkodzone gniazdko, zasilacz lub przewód 

Jeżeli powyższe czynności nie przywróciły ładowania baterii w laptopie – być może przyczyną jest wadliwy zasilacz laptopa. Mogło dojść do mechanicznego uszkodzenia wskutek nieprawidłowego użytkowania lub pogryzienia przez naszego psa czy innego domowego zwierzaka. Jeżeli mamy taką możliwość – podłączmy nasze urządzenie do innego pasującego zasilacza. Mogło dojść również do awarii elektrycznej – być może wystarczy podłączyć laptopa do innego gniazdka. 

Innym powodem tego, że bateria się nie ładuje, są różnego rodzaje zabrudzenia. Wskutek użytkowania laptopa w nieprzystosowanych do tego miejscach może dojść do utworzenia się tłustego nalotu oraz zanieczyszczenia się styków. Jeżeli mamy taką możliwość, a konstrukcja naszego laptopa pozwala na wyjęcie baterii – możemy delikatnie oczyścić jej styki. Najlepszą metodą na czyszczenie laptopa jest sprężone powietrze.

Laptop się nie ładuje – przyczyną może być uszkodzona bateria

Jeżeli wykluczyliśmy inne przyczyny i wykonaliśmy powyższe czynności, to przyczyną może być uszkodzona bateria w laptopie. Jeżeli mamy taką możliwość – możemy włożyć baterię do innego laptopa – jeżeli tu również nie będzie się ładowała, to mamy przyczynę. Aby rozwiązać problem konieczna będzie regeneracja starej baterii lub wymiana na nową. 

Możliwe przyczyny braku ładowania baterii:

- awaria gniazda zasilania

- awaria układu ładowania

- awaria układu KBC

- awaria w biosie

- defekt baterii

- źle dobrany zasilacz

- awaria zasilacza bądź jego zbyt niska wydajność

- wada pinu rozpoznającego moc ładowarki

Zapraszamy do naszego serwisu – szybko naprawimy każdą usterkę, a w razie potrzeby wymienimy baterię na nową. Niezależnie od dokładnej przyczyny należy dokładnie zdiagnozować problem – tylko wtedy nasz laptop będzie w pełni sprawny. Jak wynika z powyższego tekstu – przyczyn tego, że podłączona do zasilania bateria w laptopie się nie ładuje, może być dużo i czasami ciężko samodzielnie odnaleźć dokładne pochodzenie problemu. Jeżeli nie pomogły czynności takie jak na przykład: odinstalowanie sterownika, reset systemu i baterii itp., a nasza bateria ładuje się po włożeniu jej do innego laptopa, to prawdopodobnie w naszym urządzeniu doszło do awarii. Tylko naprawa lub wymiana wadliwego podzespołu przywróci nasz komputer do pełnej funkcjonalności.