Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Komputer nie wykrywa drugiego monitora - Rozwiązanie problemu /

Something with HTML textformat

Laptop nie wykrywa dodatkowe monitora

Praca na kilku monitorach to doskonałe rozwiązanie dla m.in. pracowników biurowych. Maklerzy giełdowi bardzo często korzystają z takiego udogodnienia, sprawdzi się ono wszędzie tam, gdzie potrzebne jest jednoczesne wyświetlanie danych z różnych źródeł lub istnieje konieczność pracy z kilkoma arkuszami kalkulacyjnymi wyświetlanymi obok siebie. Używanie kilku monitorów jednocześnie zwiększa produktywność i ułatwia wykonywanie różnych zadań. Zdarza się, że dodatkowy monitor nie działa. Co należy zrobić w takim przypadku? Podpowiadamy!

Odpowiednia konfiguracja

Przed przystąpieniem do pracy na drugim monitorze należy przeprowadzić konfigurację, aby komputer mógł rozpoznawać więcej niż jeden monitor. Należy upewnić się, że wszystkie kable są prawidłowo podłączone do monitorów.

Ważne! Przed przystąpieniem do podłączania należy uzyskać informację od producenta karty graficznej o liczbie ekranów obsługiwanych przez naszą kartę. Jeżeli komputer wyposażony jest tylko w jeden port wyjścia wideo, oznacza to, że obsługuje tylko jeden monitor. Stacja dokująca (należy wcześniej dowiedzieć się jaka stacja będzie odpowiednia dla naszego komputera) lub Adapter USB (w przypadku sprzętu z portem USB-C) mogą rozwiązać problem. Warto zauważyć, że rozdzielacz sygnału nie pozwoli nam na używanie dodatkowych monitorów – on tylko duplikuje ten sam sygnał, nie pozwala na wyświetlanie wielu, niezależnych treści.

Aby ustalić, jak ma być wyświetlany pulpit w systemie Windows 10, należy wcisnąć klawisz z logo „Windows + P”. Wybieramy odpowiednią opcję, a jeżeli potrzebujemy więcej opcji ustawień: klikamy w dowolne miejsce na pulpicie prawym przyciskiem myszy, wybieramy „Ustawienia ekranu”, aby otworzyć stronę „Ekran”. Jeżeli komputer nie wykryje automatycznie monitorów i nie wyświetli na nich swojego pulpitu – wybieramy „Wykryj”. Przewijamy do „Wiele ekranów”, a z listy wybieramy opcję, aby określić, jak ma być wyświetlany pulpit na kilku ekranach. Opcja „Rozszerz pulpit” pozwala uzyskać największy roboczy obszar. Następnie wybieramy „Zachowaj zmiany”, przewijamy w górę i szukamy pozycji „Rozdzielczość”, wybieramy opcję i „Zachowaj zmiany”. 

Ważne! Przed przystąpieniem do zmiany ustawień należy sprawdzić, czy dostępne są aktualizacje systemu Windows. Wybieramy „Start”, „Ustawienia”, „Aktualizacje i zabezpieczenia”, „Windows Update” i „Sprawdź, czy są dostępne aktualizacje”.

Komputer nie wykrywa drugiego monitora – co zrobić?

  • Wybieramy metodę wprowadzania – VGA, DVI lub HDMI (są to typy portów). W tym celu naciskamy przycisk na monitorze, aby uzyskać dostęp do panelu ustawień. Kiedy wyświetli się metoda wprowadzania, należy upewnić się, że została wybrana prawidłowa. Metodę wprowadzania należy ustawić na VGA, jeżeli to z tego portu korzystamy. Postępujemy analogicznie w przypadku innych portów. 
  • Warto również sprawdzić, czy ponowne uruchomienie nie rozwiąże problemu z niewykrywaniem dodatkowego monitora/ monitorów przez komputer. Po zmianie trybu wprowadzania również warto wykonać tę czynność.
  • Możemy wycofać, a następnie zainstalować sterownik ekranu. Przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, rozwijamy sekcję „Karty graficzne”, prawym przyciskiem myszy klikamy „Właściwości”, „Sterownik” oraz „Przywróć sterownik”. Jeżeli nie ma opcji przywrócenia – należy zainstalować ponownie sterownik ekranu.
  • Ponownie zainstalowanie sterownika ekranu może być pomocne, jeżeli poprzednie czynności nie rozwiązały problemu. Ponownie przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, rozwijamy sekcję „Karty graficzne”, prawym przyciskiem myszy klikamy „Odinstaluj urządzenie i usuń sterownik oprogramowania tego urządzenia” oraz „Odinstaluj”. Być może będziemy musieli uruchomić komputer ponownie. Następnie ponownie przechodzimy do sekcji „Karty graficzne”, prawym przyciskiem myszy klikamy kartę graficzną, wybieramy „Aktualizuj sterownik”, „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. Po tych czynnościach pokażą się instrukcje zgodnie, z którymi należy postępować. 
  • Jeżeli system Windows nie wykryje dodatkowego monitora, przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, następnie do sekcji „Karty graficzne”, wybieramy grupę urządzeń, klikamy ją prawym przyciskiem myszy, następnie należy wybrać „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”. Możemy teraz upewnić się, czy pojawił się nowy ekran pod grupą urządzeń. Jeżeli tak się nie stało, otwieramy: „Ustawienia”, w grupie „System” wybieramy kartę „Wyświetlenie”, po przewinięciu w dół klikamy „Wykryj” w „Wiele monitorów” 
  • Jeżeli powyższe strategie nie odniosły oczekiwanego skutku, a nasz komputer w dalszym ciągu nie odnajduje dodatkowego monitora – spróbujmy użyć innego kabla. Mogło również dojść do uszkodzenia portu. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto podpiąć monitor do innego portu. Jeżeli wtedy na ekranie pojawi się treść – mamy problem z konkretnym portem.

Laptop nie wykrywa monitora – możliwe przyczyny:

- awaria wejścia VGA,

- awaria display port,

- uszkodzenie mechaniczne gniazda,

- awaria elementów zabezpieczających - cewka, dioda,

- awaria układu przełączania sygnału video,

- awaria karty graficznej,

- awaria mostka południowego,

- złe drivery.

Jeżeli nie udało nam się uruchomić monitora we własnym zakresie – mamy prawdopodobnie do czynienia z usterką. Warto udać się do profesjonalisty, który wskaże dokładne pochodzenie problemu. Jak wspomniano wyżej powodów, tego, że nie działają dodatkowe monitory, może być wiele. Zapraszamy do naszego serwisu; na pewno znajdziemy rozwiązanie i szybko uporamy się z problemem.