Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Nasze usługi / Programowanie i naprawa układów BIOS /

BIOS (Basic Input Output System) jest pierwszym programem, który startuje wraz z uruchomieniem laptopa, zarządza działaniem płyty głównej i zasobami komputera do momentu uruchomienia systemu operacyjnego, który w dużej mierze przejmuje rolę BIOS-u i kontrolę nad urządzeniem.

Awaria BIOS-u następuje najczęściej z powodu nieudanej jego aktualizacji, samoczynnego uszkodzenia (coraz rzadziej spotykane) oraz w wyniku wgrania niewłaściwego BIOS-u, co ma na ogół miejsce w wyniku nieautoryzowanych działań wbrew zaleceniom producenta.

Objawów uszkodzenia BIOS-u może być wiele, jednak większość z nich związana jest z niemożnością normalnego uruchomienia laptopa.

Choć istnieją różne poradniki dotyczące własnoręcznej naprawy BIOS-u należy być w tym przypadku szczególnie ostrożnym i lepiej powierzyć sprzęt doświadczonym serwisantom. Zwłaszcza, iż w wielu przypadkach możliwość przywrócenia BIOS-u po awarii dotyczy tylko laptopów dających się uruchomić (procedura Crisis Bios Recovery), co przy poważnych uszkodzeniach na ogół nie występuje.

BIOS zapisany jest w kości pamięci typu flash, która musi być wylutowana i umieszczona w specjalnym programatorze aby procedura naprawy oprogramowania mogła być właściwie przeprowadzona.

Jednym z elementów znajdujących się na płycie głównej jest układ KBC. Głównymi funkcjami tego układu jest kontrola klawiatury oraz touchpada (KeyBoard Controller). Ale układ ten realizuje również inne istotne zadania. Monitoruje i kontroluje temperaturę procesora poprzez regulację prędkości obrotowej wentylatorów, jest odpowiedzialny za podświetlenie matrycy, działanie przycisków multimedialnych, przełączników WiFi i Bluetooth, ładowanie baterii, kieruje stanami aktywności laptopa. To tylko niepełna lista wielu funkcji realizujących podstawowe zadania płyty głównej – KBC może bowiem zawiadywać pracą większości podzespołów znajdujących się na płycie. Zakres jego obowiązków bywa jednak różny, co ma związek z architekturą płyty głównej. Niekiedy przydzielanych jest mu więcej zadań, innym razem niektóre obowiązki przejmowane są przez różne układy (np. mostek południowy).

Defekt takiego układu generuje konieczność jego wymiany. Jednak niektóre z układów KBC bywają programowane. W przypadku awarii tego typu układu, oprócz wymiany, konieczne jest przeprowadzenie niezbędnego procesu programowania. Należy zaznaczyć, iż w szczególnych przypadkach uszkodzenie może dotyczyć jedynie samego wsadu. Może do niego dojść np. podczas zalania lub awarii klawiatury. Objawy związane z koniecznością przeprowadzenia programowania KBC są analogiczne jak w przypadku BIOS-u (np. brak działania płyty głównej). Aby przeprowadzić programowanie po wymianie układu KBC, albo skuteczny proces naprawczy uszkodzonego wsadu, niezbędny jest do tego specjalny programator.