Układy BGA / Reballing 2019-05-16T14:32:57+00:00

Układy BGA / Reballing

Kluczem wielu napraw jest odpowiednie techniczne zaplecze. Serwis nasz posiada wachlarz urządzeń umożliwiających skuteczne przeprowadzenie procedur naprawczych. Jednym z nich jest stacja lutownicza umożliwiająca wymianę lub reballing układów wykonanych w technologii BGA. Dzięki takiej aparaturze możliwa jest naprawa płyty głównej czy karty graficznej komputera a nie jedynie ich wymiana, co obniża koszt serwisu urządzenia.

BGA (Ball Grid Array) jest typem układu scalonego, którego obudowa charakteryzuje się wyprowadzeniami w postaci kulek ze stopu lutowniczego umieszczonymi na całej spodniej stronie układu. Układ taki lutuje się powierzchniowo i aby go wymienić konieczne jest użycie specjalistycznej nagrzewnicy.

Zaletą takiej technologii jest ograniczenie zajmowanej przez układ powierzchni, co ma szczególne znaczenie dla rozwiązań wykorzystywanych przez wszelkie urządzenia przenośne. Wadą BGA jest stosunkowo niewielka odporność spoiny lutowniczej na mechaniczne uderzenia i wstrząsy. Z tego powodu często dochodzi do awarii. Receptą na tego typu usterkę jest reeballing.

Reballing, czyli dosłownie „przekulkowanie”, związany jest z wymiana spoiwa lutowniczego układu BGA. Za pomocą stacji lutowniczej następuje powierzchniowe rozgrzanie układu z odpowiednio kontrolowanym wzrostem temperatury. Układ nie może być nagrzewany zbyt szybko, co może doprowadzić do jego rozwarstwienia, ani zbyt wolno, co powoduje zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze i w konsekwencji jego uszkodzenie. Po odpowiednim rozgrzaniu za pomocą chwytaka układ zostaje wyjęty, stare spoiwo wyczyszczone i za pomocą szablonu nałożone zostają nowe kulki lutownicze. Układ zostaje umieszczony na właściwym miejscu i ponownie wlutowany w ten sam sposób w jaki nastąpiło jego usunięcie.

Oczywiście reballing jest skuteczny jedynie w przypadku wystąpienia zimnych lutów. Do zadań serwisu należy odpowiednia diagnoza co do zasadności jego stosowania – doświadczenie pozwala nam ocenić czy mamy do czynienia z wadą połączenia czy samego układu BGA. W tym drugim przypadku naprawa wiąże się oczywiście z wymianą układu.

Bezpłatna diagnoza sprzętu!

Dokonujemy bezpłatnego przeglądu i wyceny usterki. Sprzęt możesz dostarczyć i odebrać osobiście w naszym serwisie. Posiadamy wyspecjalizowany zespół serwisantów, którzy poradzą sobie z każdą usterką!

(22) 297 70 30

Pn. – Pt.: 9:00-19:00

Sob.: 10:00-15:00

ul. Dzielna 7a (Warszawa)

Formularz