Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl
Zalany laptop – naprawa laptopa po zalaniu 2019-08-26T19:49:46+00:00

Naprawa laptopa po zalaniu

Zalanie laptopa jest jedną z najczęściej występujących przyczyn awarii, które powstają z winy użytkownika. Zwykle prowadzi do bardzo poważnych uszkodzeń płyty głównej oraz innych podzespołów. Zasięg tych uszkodzeń można jednak ograniczyć przez odpowiednie i szybkie działania.
Odłączenie zasilania, wyjęcie baterii i odwrócenie laptopa klawiaturą do dołu aby płyny nie miały szans na głębszą penetrację należą do pierwszych czynności, które trzeba wykonać w takiej sytuacji. W tej pozycji urządzenie powinno pozostać przynajmniej przez 24 godziny. W tym czasie większość cieczy odparuje.

Niestety w dalszym ciągu należy liczyć się z obecnością płynów w newralgicznych miejscach, wąskich szczelinach, na przykład pod układami BGA, gdzie płyny mogą pozostawać nawet kilka dni, powodując korozję, a po włączeniu urządzenia zwarcia. Może się zdarzyć, iż po osuszeniu laptop zadziała. Jednak płyny, które rozlały się wewnątrz urządzenia pozostawiają osady – sole i minerały wody morskiej czy kwas fosforowy z coca-coli (nawet „czysta” woda nigdy nie jest czysta) – przyspieszające procesy korozyjne elementów (miedź i cyna używane przy produkcji płyt głównych utleniają się w ekspresowym tempie).

Niezbędnym krokiem jest zatem dostarczenie sprzętu do serwisu, w którym zostanie on poddany odpowiednim procedurom usuwającym pozostałe osady. Czyszczenie sprzętu w takim przypadku jest żmudną, długotrwałą czynnością, wymagającą zastosowania odpowiedniego oprzyrządowania. Aby skutecznie usunąć osady należy przeprowadzić kąpiele w myjkach ultradźwiękowych z zastosowaniem odpowiednich preparatów chemicznych. Działania takie mogą obniżyć koszty ewentualnej naprawy uszkodzeń powstałych w wyniku próby uruchomienia laptopa po zalaniu, a co najważniejsze dają szansę na przywrócenie sprzętowi całkowitej sprawności.

Serwis nasz posiada duże doświadczenie w pracy z zalaną elektroniką oraz odpowiednie wyposażenie techniczne czyniące możliwym przywrócenie pełnej wartości urządzeniom po tak niefortunnych wypadkach.