Laptopy po zalaniu 2019-05-16T14:26:29+00:00

Zalanie laptopa

jest jedną z najczęściej występujących przyczyn awarii, które powstają z winy użytkownika. Zwykle prowadzi do bardzo poważnych uszkodzeń płyty głównej oraz innych podzespołów. Zasięg tych uszkodzeń można jednak ograniczyć przez odpowiednie i szybkie działania.
Odłączenie zasilania, wyjęcie baterii i odwrócenie laptopa klawiaturą do dołu aby płyny nie miały szans na głębszą penetrację należą do pierwszych czynności, które trzeba wykonać w takiej sytuacji. W tej pozycji urządzenie powinno pozostać przynajmniej przez 24 godziny. W tym czasie większość cieczy odparuje.

Niestety w dalszym ciągu należy liczyć się z obecnością płynów w newralgicznych miejscach, wąskich szczelinach, na przykład pod układami BGA, gdzie płyny mogą pozostawać nawet kilka dni, powodując korozję, a po włączeniu urządzenia zwarcia. Może się zdarzyć, iż po osuszeniu laptop zadziała. Jednak płyny, które rozlały się wewnątrz urządzenia pozostawiają osady – sole i minerały wody morskiej czy kwas fosforowy z coca-coli (nawet „czysta” woda nigdy nie jest czysta) – przyspieszające procesy korozyjne elementów (miedź i cyna używane przy produkcji płyt głównych utleniają się w ekspresowym tempie).

Niezbędnym krokiem jest zatem dostarczenie sprzętu do serwisu, w którym zostanie on poddany odpowiednim procedurom usuwającym pozostałe osady. Czyszczenie sprzętu w takim przypadku jest żmudną, długotrwałą czynnością, wymagającą zastosowania odpowiedniego oprzyrządowania. Aby skutecznie usunąć osady należy przeprowadzić kąpiele w myjkach ultradźwiękowych z zastosowaniem odpowiednich preparatów chemicznych. Działania takie mogą obniżyć koszty ewentualnej naprawy uszkodzeń powstałych w wyniku próby uruchomienia laptopa po zalaniu, a co najważniejsze dają szansę na przywrócenie sprzętowi całkowitej sprawności.

Serwis nasz posiada duże doświadczenie w pracy z zalaną elektroniką oraz odpowiednie wyposażenie techniczne czyniące możliwym przywrócenie pełnej wartości urządzeniom po tak niefortunnych wypadkach.

Bezpłatna diagnoza sprzętu!

Dokonujemy bezpłatnego przeglądu i wyceny usterki. Sprzęt możesz dostarczyć i odebrać osobiście w naszym serwisie. Posiadamy wyspecjalizowany zespół serwisantów, którzy poradzą sobie z każdą usterką!

(22) 297 70 30

Pn. – Pt.: 9:00-19:00

Sob.: 10:00-15:00

ul. Dzielna 7a (Warszawa)

Formularz