Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl

Właściwa eksploatacja baterii laptopa

Z upływem czasu akumulatory stosowane w laptopach zużywają się. Jest to proces normalny, wynikający z zastosowanych technologii. Bateria projektowana jest zwykle na 500 cykli ładowania i po ich upływie traci zdolność magazynowania energii. Jednak już po 400. cyklach jej pojemność może wynosić zaledwie 50% wartości nominalnej. Wyeksploatowana bateria nadaje się już tylko do wymiany.

Trwałość baterii zależy również od użytych związków chemicznych, jednak nawet właściwości nowoczesnych ogniw litowo-jonowych podlegają zmianom w czasie, wpływając na zdolność gromadzenia i utrzymywania energii.

Odpowiedni zasilacz

W kontekście bezawaryjnej pracy baterii bardzo istotne jest stosowanie odpowiednich zasilaczy, specjalnie projektowanych do danego modelu laptopa. Użycie niewłaściwego zasilacza, innego niż wynika z zaleceń producenta, może skutkować zakłóceniami procesu ładowania i awarią akumulatora.

Na trwałość ogniwa wpływa także odpowiednia eksploatacja laptopa oraz warunki pracy, a zwłaszcza temperatura otoczenia.

Odpowiednia temperatura pracy

Właściwą temperaturą pracy ogniwa jest 20-25 °C. Zarówno bardzo niska, jak i wysoka temperatura, negatywnie wpływają na jego żywotność. Niestety wewnątrz laptopa bywa niekiedy gorąco. Podzespoły w trakcie pracy rozgrzewają się i podnoszą temperaturę wnętrza urządzenia. Bardzo istotne jest zatem utrzymywanie odpowiedniej sprawności systemu chłodzenia – kurz gromadzony w obudowie utrudnia działanie wentylatorów. Istnieje konieczność okresowego serwisowania laptopa i odpowiedniej konserwacja obwodu chłodzenia: czyszczenia oraz wymiany termopasty i termopadów, substancji odpowiedzialnych za właściwe odprowadzanie ciepła z rozgrzewających się podczas pracy podzespołów. Działania takie są o tyle istotne, iż wysoka temperatura wpływa negatywnie na pracę wielu podzespołów laptopa. Na temat negatywnych skutków niedrożnego układu chłodzenia można przeczytać tutaj.

Całkowite rozładowanie baterii

W kontekście optymalnej pracy akumulatora nie jest korzystne całkowite jego rozładowywanie. Należy unikać sytuacji gdy laptop wyłącza się po uprzednim kompletnym wyczerpaniu baterii. Obecnie systemy zabezpieczeń projektowane są w ten sposób aby sytuacji takich unikać – laptop wyłącza się z zachowaniem minimalnego poziomu naładowania. Aby samodzielnie ustawić odpowiedni poziom, należy skorzystać z ustawień systemu Windows w opcjach zasilania.

Ponieważ z upływem czasu poziom naładowania ogniwa spada, w przypadku nieużywanego laptopa należy okresowo podładowywać baterię (najlepiej do około 50%) aby nie dopuścić do kompletnego jej rozładowania.

Oszczędzanie energii

Wszelkie działania związane z oszczędzeniem energii są szczególnie istotne w kontekście przedłużania czasu działania baterii. Im więcej czasu będzie pracował laptop na jednym ładowaniu tym dłużej będzie trwało 500 cykli, które składa się na czas życia ogniwa.

Prąd można oszczędzać zmniejszając jasność ekranu laptopa, wyłączając niepotrzebne programy działające w tle, a startujące często w momencie uruchamiania urządzenia, wyłączając nieużywane moduły bluetooth czy WiFi, a także odłączając niewykorzystywane urządzenia zewnętrzne.

Praca na podłączonym ładowaniu

Nowoczesne laptopy i baterie litowo-jonowe posiadają zabezpieczenia (kontrolery) zatrzymujące proces ładowania po osiągnięciu maksimum – nie istnieje więc niebezpieczeństwo „przeładowania” ogniwa, a co za tym idzie, konieczność odłączania kabla zasilającego po osiągnięciu 100% naładowania. Konieczność taka występowała w przypadku starszego typu baterii niklowych, podobnie jak wymóg „formatowania” baterii.

Utrwalanie pojemności ogniwa

Formowanie pojemności ogniwa jest czynnością polegającą na kilkukrotnym kompletnym rozładowaniu akumulatora i jego ponownym pełnym naładowaniu, co związane jest z problemem „pamięci” baterii niklowych. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych problem ten nie występuje i czynności takie nie są wymaganą, a mogą być wręcz szkodliwe – tego typu ogniw najlepiej nie rozładowywać do końca. Jak już wspomniano, nowoczesne laptopy na ogół posiadają zabezpieczenia wyłączające urządzenie zanim nastąpi kompletne wyczerpanie baterii.

By | 2018-05-29T10:51:08+00:00 29 maja, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author: