Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl

Uszkodzone zawiasy w laptopie – przyczyny, objawy, jak unikać usterki

Wyrwanie bądź uszkodzenie zawiasów w laptopie należy do jednych z częściej występujących usterek mechanicznych. Najczęściej następuje w wyniku upadku urządzenia lub uderzenia, nieostrożnego zamykania/otwierania klapy komputera, zdarza się być konsekwencją zmęczenia materiału. Nawet najlepszej jakości tworzywa z upływem czasu tracą swoje właściwości, pękają, kruszą się, a cały proces przyspiesza kurz i pył dostający się do wnętrza – zwykły ruch klapą prowadzi wtedy do awarii. Aby wzmocnić konstrukcje urządzeń w modelach z wyższej półki stosowane są niekiedy zawiasy metalowe.

Objawy uszkodzonych zawiasów

Objawami uszkodzonego zawiasu są zwykłe trudności w poruszaniu pokrywą laptopa: klapa ciężko się otwiera/zamyka, bardzo często wydając skrzypiące dźwięki. Niekiedy spotykamy sytuację odwrotną: pokrywa porusza się niezwykle lekko, samoczynnie opadając, co częsta prowadzić może do rozbicia matrycy komputera. Trudności w poruszaniu pokrywą często związane są ze zużyciem pasty w zawiasach umieszczanej fabrycznie podczas montowania komputera (jeśli sytuacja taka trwa już od dłuższego czasu może niestety oznaczać uszkodzenie zawiasu/ów).

Konsekwencje

Wymienionych objawów nie należy lekceważyć. Dalsze używanie laptopa z nadwerężonymi zawiasami na ogół prowadzi do innych uszkodzeń skutkujących wyrwaniem zawiasu i uszkodzeniem klapy pokrywy czy obudowy komputera, co pociąga za sobą znaczny wzrost kosztów naprawy.

Wyrwanie zawiasów, czy to w wyniku upadku, uderzenia, czy lekceważenia wcześniej występujących objawów jego uszkodzenia, może mieć poważniejsze konsekwencje. W zawiasach przebiegają kanały, którymi prowadzone są taśmy sygnałowe łączące matrycę laptopa z płyta główną. Zerwanie taśm często skutkuje nie tylko koniecznością ich wymiany, ale niekiedy o wiele groźniejszymi w skutkach konsekwencjami – przypadkowe zwarcie przewodów uszkodzonej taśmy może owocować awarią innych podzespołów komputera, których serwisowanie zwykle jest dużo bardziej kosztowne.

Dlatego zalecamy aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów uszkodzeń opisanych wyżej, nie lekceważyć ich i odwiedzić serwis, zasięgając porady w kwestii właściwego postępowania z laptopem i możliwości jego dalszej eksploatacji. W naszym serwisie diagnoza usterki i wycena ewentualnych kosztów jej naprawy są bezpłatne – tym bardziej warto zdobyć informacje dotyczące stanu technicznego w jakim znajduje się posiadany laptop.

By | 2018-06-11T13:05:48+00:00 7 czerwca, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author: