Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Uszkodzone zawiasy w laptopie - Naprawa czy wymiana? /
Uszkodzone zawiasy w laptopie

Wyrwanie bądź uszkodzenie zawiasów w laptopie należy do jednych z częściej występujących usterek mechanicznych. Obudowa laptopa chroni jego wnętrze, ale sama jest dość delikatna – przy nieostrożnym użytkowaniu w łatwy sposób może ulec uszkodzeniu. Najczęściej następuje w wyniku upadku urządzenia lub uderzenia, nieostrożnego zamykania/otwierania klapy komputera, zdarza się być konsekwencją zmęczenia materiału. Nawet najlepszej jakości tworzywa z upływem czasu tracą swoje właściwości, pękają, kruszą się, a cały proces przyspiesza kurz i pył dostający się do wnętrza – zwykły ruch klapą prowadzi wtedy do awarii. Skąd wiadomo, że zawias w naszym laptopie został wyłamany? Co zrobić, jeżeli doszło do uszkodzenia zawiasów? Wyjaśniamy! 

Objawy uszkodzenia zawiasów w laptopie

Wszystkie objawy możemy dostrzec oglądając element albo podczas otwierania lub zamykania urządzenia. Najczęściej da się zauważyć:

  • mechaniczne uszkodzenie zawiasu w postaci pęknięcia lub wyłamania;
  • rozchodzenie się obudowy na połączeniach elementów w okolicy zawiasów;
  • brak oporu podczas otwierania lub zamykania ekranu;
  • bardzo duży opór klapy podczas poruszania;
  • wyginanie się obudowy ekranu bardziej niż wcześniej.

Powstawanie tych uszkodzeń w wielu wypadkach dzieje się bez winy użytkownika i jest wynikiem zużycia podczas eksploatacji. Czasami zawiasy są sprawne i wystarczy jedynie je wyregulować. Wizytę w serwisie lub u kogoś, kto wykona dla nas naprawę zawiasów, możemy odkładać prawdopodobnie przez dłuższy czas, jednak należy liczyć się z dużym prawdopodobieństwem pogłębienia usterki.

Uszkodzone zawiasy w laptopie – co robić?

Stopień uszkodzenia zawiasów może się znacząco różnić. Jeżeli uszkodzenie nie jest duże i dotyczy jedynie pęknięcia zawiasu, można spróbować dokonać naprawy na własną rękę. Niestety, lekkie pęknięcie może stanowić jedynie początek problemu.

W bardziej zaawansowanych przypadkach uszkodzeń dochodzi na przykład do naruszenia wyświetlacza lub poważniejszego uszkodzenia całości obudowy. Możliwe jest też, że górna część obudowy ledwo się trzyma na zawiasach, lub doszło już do uszkodzenia przewodów elektrycznych. W takich przypadkach wizyta w serwisie okaże się obowiązkowa. Lekkie uszkodzenie zawiasów nie jest groźne, jednak dość łatwo może się przerodzić w poważną awarię na skutek momentu nieuwagi. Wtedy znacząco wzrastają koszty całej naprawy.

Nasz serwis wykonuje naprawy mechaniczne laptopów – m.in. w zakresie wymiany, naprawy zawiasów. Jeżeli istnieje taka możliwość – naprawiamy istniejący mechanizm, podklejamy mocowania w sposób taki, aby był on jeszcze trwalszy niż założyła fabryka. Jeżeli istnieje taka konieczność wymieniamy zawiasy. Zawsze w ramach naprawy smarujemy je i regulujemy, aby działały poprawnie możliwie przez długi czas. Przy okazji naprawy mechanicznej zawiasów, mocowań pracujemy ostrożnie, a dodatkowo możemy wykonać konserwację całego komputera – laptopa, możemy wymienić pastę termo-przewodzącą, oczyścić układ chłodzenia.

Usterki tych elementów są powszechne i właściwe wszystkim producentom.

Jak dbać o zawiasy w laptopie? – konserwacja

Ze względu na to, że podczas użytkowania wielokrotnie zmieniamy pozycję wyświetlacza, warto robić to w odpowiedni sposób. Nie należy ciągnąć zbyt mocno ani zbyt gwałtownie. W wypadku, kiedy zawiasy zaczynają stawiać opór, powinniśmy unikać otwierania lub zamykania ich na siłę. Najlepiej złapać na środku lub dwiema rękami w obu rogach i dopiero otwierać laptop. O ile nasz komputer nie ma opcji zmieniania pozycji ekranu o 360 stopni, powinniśmy respektować moment, w którym nie możemy już bardziej odgiąć obudowy.

W zawiasach może się zebrać kurz i brud. Z upływem czasu, kiedy warstwy robią się grubsze i brud staje się klejący, może wzrosnąć opór stawiany przez zawiasy. Na ogół wyczyszczenie ich zajmuje chwilę w profesjonalnym serwisie, a koszty takiej usługi są niskie.

Skutki uszkodzenia zawiasów

Wyrwanie zawiasów, czy to w wyniku upadku, uderzenia, czy lekceważenia wcześniej występujących objawów jego uszkodzenia, może mieć poważniejsze konsekwencje. W zawiasach przebiegają kanały, którymi prowadzone są taśmy sygnałowe łączące matrycę laptopa z płyta główną.

Zerwanie taśm często skutkuje nie tylko koniecznością ich wymiany, ale niekiedy o wiele groźniejszymi w skutkach konsekwencjami – przypadkowe zwarcie przewodów uszkodzonej taśmy może owocować awarią innych podzespołów komputera, których serwisowanie zwykle jest dużo bardziej kosztowne.

Dalsze używanie laptopa z nadwerężonymi zawiasami na ogół prowadzi do innych uszkodzeń skutkujących wyrwaniem zawiasu i uszkodzeniem klapy pokrywy czy obudowy komputera, co pociąga za sobą znaczny wzrost kosztów naprawy.

Podsumowanie

Usterka usterce nierówna. Delikatne pęknięcie zawiasu nie uniemożliwia dalszego użytkowania urządzenia. Część usterek, takich jak wyrwany zawias, czy kompletny brak możliwości regulacji, z łatwością mogą doprowadzić do uszkodzenia przewodów lub wyświetlacza, co znacząco zwiększa koszty, które musimy ponieść w przypadku naprawy. Ważne jest odpowiednie otwieranie laptopa i niestosowanie siły podczas odginania ekranu. Zalegający brud i kurz mogą negatywnie wpływać na pracę zawiasów, jednak w takim przypadku usługa czyszczenia powinna rozwiązać problem. Objawami zatartych zawiasów są opór oraz skrzypienie podczas unoszenia bądź opuszczania klapy. Nie należy ich lekceważyć, gdyż długotrwałe używanie takiego laptopa może prowadzić do innych uszkodzeń, jak pęknięcia obudowy czy przetarcie lub zerwanie taśmy matrycy. Warto pamiętać, że w przypadku większych usterek wymiana zawiasów w laptopie jest po prostu konieczna.