Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Touch pad nie działa - Co możemy zrobić? /
Czemu touch pad nie działa

Touch pad lub jak niektórzy wolą panel dotykowy umożliwia nam obsługę laptopa bez potrzeby posiadania myszki. W zależności od tego czy chcemy skorzystać z przeglądarki czy napisać jakiś tekst, nawet w najprostszym programie do edycji tekstu, aby móc to zrobić koniecznością jest obsługa wskaźnika, która odbywa się przy pomocy touch pada lub myszki. Panel dotykowy jest komfortowym rozwiązaniem, które pozbawia nas konieczności noszenia ze sobą dodatkowego osprzętu typu, myszka czy rysik. Gdy kursor przestaje odpowiadać - całkowicie lub częściowo, touch pad zacznie się zacinać, reagując tylko w pewnych sektorach pola, jest to moment, w którym najprawdopodobniej czas na jego wymianę a na pewno na wizytę w serwisie. Dlaczego touchpad nie działa? Co zrobić w takim przypadku? 

Czemu touchpad przestał reagować na dotyk?

Przyczyn dla których touchpad przestał działać poprawnie:

  • awaria płytki panelu dotykowego
  • brak zasilania płytki
  • awaria mikrokontrolera płytki panelu
  • panel został wyłączony w biosie bądź został wyłączony za pomocą skrótu klawiszowego w systemie
  • awaria KBC
  • nieodpowiednie drivery

Najczęściej w przypadku paneli dotykowych dochodzi do uszkodzenia mechanicznego. Przyrząd, który jest w ciągłej eksploatacji jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenie, niż urządzenie z których korzystamy tylko w sytuacjach, gdy są nam potrzebne. Laptop jest urządzeniem mobilnym, dlatego możliwość doprowadzenia do przypadkowego defektu jest czasami trudna do uniknięcia. Awaria taśmy sygnałowej za pomocą, której touchpad jest przypięty do płyty głównej jest najczęstszym powodem problemów. Zbytnia wilgotność lub zalanie prowadzi do skazy na połączeniach co skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem panelu dotykowego. Nawet lekkie, nieumyślne uderzenie lub zbyt mocne stuknięcie palcem może uszkodzić touch pad. Zalecamy obchodzić się z touchpadem z wyczuciem. Często nie jest konieczna wymiana panelu, a wystarczy tylko naprawa serwisowa by przywrócić panel dotykowy do życia.

Co można zrobić, jeżeli touchpad nie działa?

Jak wspomniano wyżej możliwych przyczyn tego, że touchpad nie odpowiada, może być wiele. Istnieje jednak kilka strategii, które możemy zastosować, jeśli kursor się zacina, przestał działać bądź po prostu nie da się go przesunąć. 

Aktualizacja sterownika

Bardzo częstą przyczyną tego, że touchpad przestał działać, mogą być nieaktualne sterowniki lub usunięcie ich przez przypadek. Istnieją trzy opcje rozwiązanie takiego problemu. Oto one:

  • Wybieramy menu „Start”, w następnej kolejności „Menedżer urządzeń”, a na liście wyników zaznaczamy płytę dotykową; następnie w polu „Mysz i inne urządzenia wskazujące” musimy odnaleźć touchpad i otworzyć jego okno, wybieramy kartę „Sterownik”, po czym klikamy w „Aktualizuj sterownik”. W przypadku nieodnalezienia przez system sterownika należy poszukać go na stronie internetowej producenta.
  • Drugą opcją jest otwarcie „Menedżera urządzeń”, a następnie kliknięcie prawym przyciskiem myszy (w przypadku ekranu dotykowego należy nacisnąć i przytrzymać) „Odinstaluj”. Po wykonaniu tych czynności musimy ponownie uruchomić nasz sprzęt, po czym system będzie samoistnie instalować potrzebny sterownik.
  • Trzecia opcja: po otwarciu „Menedżera urządzeń”, klikamy prawym przyciskiem myszy (lub podobnie jak wyżej naciskamy i przytrzymujemy w przypadku ekranu dotykowego) sterownik płyty dotykowej. Następnie musimy wybrać: „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”, „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”, „Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze”, „Mysz zgodna z HID”, „Dalej”. Teraz na ekranie pojawią się instrukcje zgodnie, z którymi należy postępować.

Jeżeli zainstalowanie aktualnego sterownika nie pomoże, istnieje jeszcze kilka innych strategii, które możemy zastosować. Oto co możemy jeszcze zrobić:

  • Wyłączyć i włączyć touchpad – można to zrobić za pomocą kombinacji klawiszy: FN + F6 (lub FN +F7, FN+F8, albo FN + F z ikonką touchpada).
  • Zresetować BIOS/UEFI – jest to nieco bardziej skomplikowana od poprzednich opcja. Musimy przejść do BIOS-u, w następnej kolejności wybieramy „Main”, „Touchpad”, „Zapisz ustawienia” i „Restart”.
  • Możemy też odświeżyć system operacyjny – niektóre wersje Windowsa, z reguły te nowsze pozwalają na dokonanie tej czynności bez utraty danych.
  • Najprostszym sposobem jest zrestartowanie komputera i sprawdza się to w przypadku wielu problemów, dlatego jeżeli nasz touchpad przestał działać – również możemy spróbować. 

Warto zaznaczyć, że powyższe czynności mają sens tylko i wyłącznie, jeżeli brak odpowiedzi ze strony touchpada nie jest winą całkowicie uszkodzonego sprzętu. W przypadku problemów z touchpadem niewynikającymi z uszkodzenia warto spróbować powyższych strategii. 

Kiedy warto skorzystać z serwisu?

Jeżeli żadne czynności nie pomagają lub nasz sprzęt został uszkodzony, wtedy może okazać się, że touchpad w laptopie zwyczajnie się zepsuł. W takim przypadku musimy go oczywiście wymienić. Wiele osób próbuje wymiany touchpada we własnym zakresie – samodzielnie. Warto pamiętać, że taka strategia w końcowym rozrachunku może okazać się kompletnie nieopłacalna – podczas naprawy możemy uszkodzić płytę główną oraz mocowania. Wtedy jedynym wyjściem może okazać się konieczność zakupu nowego laptopa, a serwisach cena usługi wymiany touchpada wynosi w przybliżeniu od 100 do 250 zł. Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty – tylko wtedy mamy pewność, że koszty nie powiększą się bardziej, a nasz komputer pozostanie w pełni sprawny.