Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Czytnik kart SD nie działa - Przyczyny i rozwiązania /

Something with HTML textformat

Czytnik kart pamięci nie działa

Karty SD zastąpiły technologie: Compact Flash, Multimedia Card czy xD Picture Card Wykorzystywane są do zapisywania plików; posiadają wiele zalet i są niesamowicie popularne. Są niewielkie, posiadają stosunkowo dużą pojemność, można je również wykorzystywać jako nośnik ważnych danych – dzięki ich trwałości. Karty te znalazły zastosowanie zarówno a aparatach fotograficznych, telefonach jak i laptopach. Te ostanie mają czasami problem z odczytaniem karty SD. W tym artykule wyjaśnimy, jaki może być tego powód i znajdziemy kilka pomocnych rozwiązań.

Secure Digital 

Standard kart pamięci SD, czyli Secure Digital opracowała firma Panasonic, Toshiba oraz SanDisc już 2000 roku. Zaletą kart SD jest to, że nie potrzebują zewnętrznego zasilania, aby działać (w odróżnieniu od dysków HDD); są również odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne – duże różnice temperatur, wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia. Kluczowe są niewielkie rozmiary karty – 24 x 32 x 2,1 mm, mogące pomieścić do nawet 2 TB. 

Występuje kilka rodzajów kart SD w zależności od tego, jaką pamięć oferują:

- karta SD – jej pojemność to maksymalnie 2 GB,

- karta SDHC – pojemność tej karty mieści się w zakresie od 4 GB do 32 GB danych,

- karta SDXC – karta, której pojemność wynosi od 64 GB do nawet 2 TB danych.

Karty Secure Digital są bardzo uniwersalne. Jak wspomniano wyżej, znalazły zastosowanie w wielu urządzeniach: w smartfonach, tabletach, laptopach, aparatach fotograficznych. Zapisujemy na nich pliki wszelkiego rodzaju: albumy muzyczne, filmy, zdjęcia, pliki tekstowe itp.

Co możemy zrobić, jeżeli nie działa czytnik SD?

  • Jeżeli pojawi się problem z czytnikiem kart SD, możemy zastosować najprostszy, sposób na wszelkiego rodzaju problemy z komputerem. Mowa oczywiście o wyłączeniu komputera, odczekaniu kilku chwil i ponownego uruchomienia systemu, a następnie włożeniu karty SD. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem zostanie rozwiązany. Jeżeli to nie pomoże – należy przejść do kolejnych czynności.
  • Jeżeli nasz laptop nie czyta kart SD, nie możemy jej otworzyć ani na niej nic zapisać, to w pierwszej kolejności należy zaktualizować sterownik. Zaczynamy od odinstalowania bieżącego sterownika: wybieramy „Menedżer urządzeń”, w nowym oknie znajdujemy czytnik kart SD (najczęściej jest on w kategorii Dysk). Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy opcję „Odinstaluj urządzenie”. System Windows powinien samodzielnie zainstalować potrzebny sterownik – po ponownym uruchomieniu komputera. 
  • Jeżeli najnowszy pakiet sterowników już pobieraliśmy ze strony producenta – to możemy zamiast opcji „Odinstaluj urządzenie” wybieramy „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”. Przechodzimy do katalogu, w którym znajduje się zapisany pobrany sterownik. System spróbuje zainstalować sterownik.
  • Konieczne może okazać się dokupienie specjalnego adaptera. Rozwiąże on problem, jeżeli czytnik w laptopie jest przystosowany do kart mniejszych lub większych od używanej przez nas.
  • Kolejny problem może wynikać z posiadanego przez nas systemu operacyjnego. Systemy Linux oraz macOS mogą nie odczytać karty. W takim przypadku na innym laptopie z systemem Windows należy zmienić ustawienia karty, dopasowując je do wymagań danego systemu za pomocą formatowania. 
  • Warto również upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia samej karty – podłączamy ją do innego laptopa. Jeżeli karta jest nieczytelna również dla innych urządzeń, możemy spróbować delikatnie wyczyścić złącza karty, używając wacika zwilżonego specjalnym środkiem czyszczącym. Po przetarciu metalowych styków należy odczekać do całkowitego wyschnięcia karty – dopiero wtedy podłączyć ją do laptopa i sprawdzić, czy jest już dla niego czytelna.
  • Jeżeli karta SD jest czytelna dla innych urządzeń – być może konieczne jest wyczyszczenie gniazda w naszym laptopie za pomocą sprężonego powietrza.
  • Jeżeli nasz laptop lub komputer nie jest wyposażony w odpowiednie wejście – warto rozważyć zainwestowanie w zewnętrzny czytnik kart pamięci. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie; czytniki te często obsługują różnorodne karty pamięci – są to czytniki „All-in-One”.

W skrócie: jeżeli w naszym laptopie nie działa czytnik kart pamięci SD, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że karta jest czytelna dla naszego systemu; następnie uruchamiamy system ponownie. Jeżeli problem nadal występuje – aktualizujemy sterowniki. 

Jeżeli powyższe strategie nie rozwiążą problemu, to pozostaje nam udać się do profesjonalisty, aby sprawdził on, jaka jest przyczyna niedziałającego czytnika kart w naszym laptopie.

Kilka możliwych przyczyn tego, że w laptopie nie działa port kart SD:

- mechaniczne uszkodzenie czytnika (zagięcie pinów wewnątrz czytnika, wyłamanie)

- awaria mikrokontrolera czytnika

- niewystarczające zasilanie mikrokontrolera czytnika

- awaria mostka południowego

Przy niektórych awariach może konieczna okazać się wymiana czytnika kart SD. Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego serwisu na dokładne zbadanie przyczyny problemu oraz ewentualną naprawę. 

W przypadku, gdy problem leży po stronie karty, a bardzo zależy Państwu na odzyskaniu danych z karty - zapraszamy do naszej kliniki danych, gdzie zajmujemy się profesjonalnym odzyskiwaniem danych.