Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl

Laptopy hybrydowe

Laptop hybrydowy to kombinacja komputera przenośnego z tabletem czyli urządzenie 2 w 1. Zazwyczaj w tego typu konstrukcjach klawiatura jest fizycznie odłączana, w odróżnieniu od tzw. laptopów konwertowalnych, gdzie zmiana trybu działania (laptop/tablet) następuje poprzez maksymalne odchylenie wyświetlacza.

Cechy laptopów hybrydowych

Na rzecz laptopów hybrydowych przemawia ich funkcjonalność, czyli połączenie cech tabletu (dotyk, mobilność) oraz laptopa (wydajność, mechaniczna klawiatura, wygoda), przy czym podczas projektowania tego typu konstrukcji największą wagę przywiązuje się do mobilności – niewielki rozmiar ekranów, niska waga.

Takie priorytety ograniczają wydajność produkowanych urządzeń – małe rozmiary generują konieczność stosowania niewielkich akumulatorów, a co za tym idzie montaż energooszczędnych, niskowydajnych procesorów.

Laptopy hybrydowe sprawdzają się zatem jako urządzenia podróżne/biznesowe, bądź domowe z przeznaczeniem korzystania z internetu oraz multimediów.

Zatem duża wygoda, możliwość pracy w różnych pozycjach, obsługa za pomocą dotyku – to główne cechy tego rodzaju urządzeń.

Czym należy się kierować podczas wyboru hybrydy

Laptop tego rodzaju oczywiście ciągle pozostaje laptopem, dlatego przy wyborze odpowiedniego urządzenia kryteria są podobne jak w przypadku zwykłego komputera mobilnego – rodzaj wyświetlacza, układ chłodzenia (o roli układu chłodzenia pisaliśmy tutaj), jakość klawiatury, liczba i rodzaje złącz, mobilność i wydajność, czas pracy na baterii – z uwzględnieniem kwestii opisanych wyżej. Jedynym czynnikiem wyróżniającym jest tutaj metoda konwersji laptop/tablet, choć i w tym przypadku nie ma wielu rozwiązań.

Na ogół dokowanie wyświetlacza odbywa się w specjalnym uchwycie znajdującym się wzdłuż klawiatury. Połączenie/rozłączenie następuję zazwyczaj albo za pomocą specjalnych uchwytów zatrzaskowych zwalnianych poprzez dźwignię bądź przycisk, albo dzięki mocnym neodymowym magnesom. W niektórych modelach urządzeń znajdziemy rozwiązania wykorzystujące elementy obu technologii: magnesy wspierane przez bolce łączące obie części urządzenia. Znaleźć można również modele proponujące odmienne techniki połączeń, np. odpowiednio wyprofilowane korytka trzymające wyświetlacz w określonym położeniu. Z punkty widzenia użytkownika jest w zasadzie obojętne jaki rodzaj konwersji wybrał projektant urządzenia, wszystkie one sprawdzają się w praktyce, może z wyjątkiem ostatniego z omawianych sposobów – tak zaprojektowane hybrydy radzilibyśmy omijać.

By | 2018-06-26T11:59:12+00:00 26 czerwca, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author: