Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Laptop się grzeje – naprawa i konserwacja układu chłodzenia /
chłodzenia laptopa

Właściwa temperatura pracy laptopa jest niezwykle istotna w kontekście jego odpowiednio szybkiej i bezawaryjnej pracy. Podzespoły znajdujące się w obudowie laptopa są bardzo wrażliwe na temperaturę, zbyt wysoka nie jest dla nich korzystna, a ponieważ wiele z nich rozgrzewa się w trakcie pracy, bardzo istotne jest utrzymanie wewnątrz urządzenia warunków sprzyjających wydajnemu działaniu. Odpowiada za to system chłodzenia, będący bardzo istotnym elementem architektury laptopa.

Budowa układu chłodzenia w laptopie

Zadaniem układu chłodzenia jest odprowadzanie nadmiaru ciepła na zewnątrz urządzenia, bowiem elementy laptopa pracujące w zbyt wysokiej temperaturze szybko podlegają zużyciu, co prowadzi do różnych awarii. Przegrzewanie wywołuje także niewłaściwe działanie urządzenia, takie jak na przykład znaczne wydłużenie czasu odpowiedzi na komendy.

Podstawowe elementy budowy układu chłodzenia laptopa to:

  • Pasta termiczna - służy odbieraniu ciepła bezpośrednio z procesora i przekazywanie go dalej. Wymaga regularnej wymiany, ponieważ traci swoje właściwości przewodzące.
  • Przewodząca podstawka - odbiera ciepło z pasty termicznej i przekazuje go do rurek.
  • Rurki cieplne - przewodzą ciepło z daleka od procesora, aż do radiatora.
  • Radiator - dzięki temu, że składa się z metalowych żeberek, maksymalizuje odbiór ciepła z układu.
  • Wentylator - wypycha ciepłe powietrze z radiatora, robiąc miejsce na nowe. Często powietrze jest wypychane poza obudowę.

Sprawność układu chłodzenia

Bardzo ważne jest zatem, w kontekście tego co napisano, utrzymanie właściwej sprawności układu chłodzącego. Cyrkulacja powietrza powoduje, iż podczas używania sprzętu w jego wnętrzu zaczyna gromadzić się brud. Kurz i pył zasysany są z zewnątrz i osiada na kratkach wentylacyjnych, między łopatami wiatraków, prowadząc do spadku wydajności systemu i w konsekwencji niewłaściwego chłodzenia wnętrza komputera.

Pracujący laptop wyraźnie się nagrzewa, co można sprawdzić dotykając jego obudowy. Dlatego tak istotna jest konserwacja systemu i okresowe czyszczenie elementów układu chłodzenia i wnętrza urządzenia, najlepiej w interwałach 6 do 12 miesięcy, zależnie od intensywności i warunków użytkowania. Wszystkim, którzy mają problemy z przegrzewającym się laptopem, polecamy usługi naszego serwisu – jesteśmy w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić taką operację.

Konserwacja układu chłodzenia - termopasty

Ale konserwacja to nie tylko czyszczenie układu chłodzenia. Bardzo ważnym elementem systemu są termopasty i termopady – środki ułatwiające odprowadzanie ciepła z rozgrzewających się podzespołów i pośredniczące w wymianie cieplnej pomiędzy tymi podzespołami a radiatorami. Środki te podczas eksploatacji podlegają zużyciu tracąc swoje właściwości odbioru ciepła na przykład na skutek wysychania. Dlatego podczas konserwacji układu chłodzenia muszą zostać wymienione pasty – jest to niezbędny element właściwie przeprowadzonego procesu serwisowania laptopa.

Objawy niewydolnego układu chłodzenia

Jak już wspomniano, jednym z objawów przegrzewającego się laptopa jest gorąca obudowa, trudno jednak traktować ciepło obudowy jako czynnik miarodajny, gdyż laptop może się nagrzewać nawet podczas swojej optymalnej pracy. Dlatego właściwe jest monitorowanie temperatury podzespołów za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które sygnalizuje przekraczanie zalecanych granic. Istnieją także inne objawy, wśród których wymienić można:

  • głośną pracę wentylatorów;
  • wolniejsze działanie systemu operacyjnego laptopa – proste zadania trwają dłużej niż zwykle;
  • chwilowe zamrażanie pracy komputera;
  • restartowanie systemu laptopa;
  • samoczynne wyłączanie komputera, powodowane często zabezpieczeniami przed przegrzaniem wbudowanymi w system urządzenia.

Niestety większość z wymienionych objawów może świadczyć także o innych defektach, niekoniecznie związanych z niesprawnością systemu chłodzącego. Jest to jednak pierwszy element, jaki należy sprawdzić, zanim będziemy zmuszeni ponieść większe koszty. Sam regularny serwis układu chłodzenia jest względnie tani, a może znacząco wydłużyć życie naszego laptopa.

6 sposobów na zapobieganie przegrzewaniu się laptopa

Oprócz konieczności okresowej konserwacji w postaci czyszczenia wnętrza urządzenia, wymiany termopasty i termopadów oraz odkurzania wiatraków, można stosować kilka prostych zabiegów w trakcie codziennej eksploatacji:

  1. Unikać używania laptopa w miejscach szczególnie zapylonych – systematycznie czyścić z kurzu obudowę oraz miejsce pracy.
  2. Aby nie ograniczać właściwej cyrkulacji powietrza należy unikać zasłaniania kratek wentylacyjnych.
  3. Nie używać laptopa w miejscach szczególnie gorących, np. w pobliżu grzejników.
  4. Unikać palenia papierosów podczas pracy komputerem – tytoń i popiół przenikają do wnętrza obudowy laptopa zapychając system wentylacyjny.
  5. Nie pracować z laptopem na kolanach, nie kłaść na miękkich podłożach (koce, pościel), co może powodować zasysanie kurzu lub przytkanie kratek wentylacyjnych.
  6. Wykorzystywać oprogramowanie do monitorowania temperatury pracy podzespołów laptopa

Dalsze przegrzewanie laptopa po czyszczeniu

Odzyskałeś dopiero co laptopa po czyszczeniu układu chłodzenia i spotyka cię niemiła niespodzianka, gdyż laptop nagrzewa się niemiłosiernie w dalszym ciągu, wentylatory szumią, a lista niepokojących objawów nawet wzrosła.

Niekoniecznie musi to być błąd wynikający z niedbale przeprowadzonego serwisu. Równie dobrze wina, może tkwić w innej, zupełnie nieoczekiwanej usterce. Potencjalnymi przyczynami mogą być:

  • defekt sensora termicznego procesora;
  • defekt sensora termicznego karty graficznej;
  • defekt sensora termicznego płyty głównej;
  • awaria wentylatora - nie pracuje, pracuje za szybko, pracuje nie równo
  • awaria ciepłowodu;
  • błędne parametry w biosie.

Takie sytuacje nie należą do zbyt powszechnych, więc warto poszukać pomocy u specjalisty. Jeżeli jesteś pewien, że laptop nagrzewa się zdecydowanie bardziej niż zazwyczaj, radzimy szybko go wyłączyć. Użytkowanie go dalej w sytuacji gdy zdajemy sobie sprawę z tego, żw pracuje on zdecydowanie inaczej niż dotychczas, może tylko doprowadzić do większej awarii.

Jeżeli towarzyszy temu zjawisku fakt, że laptop potrafi się wyłączyć sam z siebie, to tym bardziej powinien być to dla nas sygnał, że dzieje się z nim coś złego. Samoczynne wyłączania się laptopa, związane jest z wbudowanym systemem bezpieczeństwa, który ma uchronić laptopa przed spaleniem. Możliwa jest też sytuacja, gdzie to systemy pomiarowe błędnie odczytują lub przekazują dane o temperaturze, która w rzeczywistości jest optymalna.