Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Klawiatura nie działa /

Something with HTML textformat

klawisze przestały działać

Oczywiste jest, że klawiatura to jeden z najważniejszych komponentów laptopa. Bez niej nie jesteśmy w stanie wykonywać podstawowych czynności czy pracować na urządzeniu. Jak każdy z innych elementów, klawiatura również narażona jest na różnego rodzaju awarie. W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę problemu, następnie możemy podjąć konkretne kroki, aby naprawić usterkę. Co możemy zrobić, jeżeli w naszym laptopie nie działa klawiatura? Wymieniamy czynności, które możemy wykonać, aby jak najszybciej pozbyć się usterki.

Nie działa klawiatura w laptopie – co możemy zrobić?

Jeżeli nie doszło do uszkodzenia klawiatury na przykład skutkiem zalania i nie możemy znaleźć konkretnej przyczyny – spróbujmy uruchomić ponownie urządzenie. Jest to banalna czynność, ale bardzo pomocna w wielu przypadkach. Być może po włączeniu laptopa klawiatura znowu będzie działać. Gdyby jednak tak się nie stało – przechodzimy do następnych kroków.

Przyczyną niedziałającej klawiatury mogą być problemy ze sterownikami. Aby rozwiązać problem, przechodzimy do „Menedżera urządzeń”, rozwijamy „Klawiatury”, klikamy prawym przyciskiem myszy „Klawiatury”, następnie „Właściwości”, „Aktualizuj oprogramowanie sterownika” oraz „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. 

Jeżeli po ponownym uruchomieniu laptopa i upewnieniu się, że posiadamy poprawny sterownik, klawiatura dalej nie działa – należy przejść do przywracania systemu Windows 10. Najnowsza aktualizacja również może być przyczyną problemu. Jeżeli podejrzewamy, że rzeczywiście tak jest w przypadku naszego laptopa – należy ją usunąć. 

Jeżeli problem stanowi kilka klawiszy, a nie cała klawiatura – przykładowo po wciśnięciu klawisza „Z” na ekranie pojawia się „Y”, to możemy spróbować wcisnąć następującą kombinację klawiszy: „Shift + Ctrl”

Kolejną opcją jest przywrócenie w naszym laptopie ustawień optymalnych systemu BIOS. BIOS jest prostym systemem, który pośredniczy pomiędzy warstwą sprzętową komputera, systemem operacyjnym zainstalowanym na danym urządzeniu. Do jego zadań należy wykonanie serii testów podzespołów komputera tuż po jego uruchomieniu. W celu uruchomienia BIOS-u najlepiej korzystać z instrukcji laptopa lub kierować się wskazówkami na stronie internetowej producenta. U każdego producenta proces ten będzie wyglądał trochę inaczej.

Awaria klawiatury

Jeżeli żadne z powyższych kroków nie przyniosło oczekiwanej poprawy – klawiatura dalej nie działa, to prawdopodobnie doszło większej usterki. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia klawiatury jest zalanie. Nawet bardzo mała ilość płynu jest w stanie spowodować znaczne uszkodzenia nie tylko klawiatury, ale również podzespołów czy głośników. Dlatego też należy bardzo uważać, aby nie dopuścić do zalania laptopa, ale jeżeli dojdzie do takiej sytuacji – wyłączamy nasz sprzęt, po czym odwracamy klawiaturą do dołu, odłączamy kabel zasilający i wyciągamy baterię. Następnie kontaktujemy się z serwisem po dalsze wskazówki.

Nie tylko płyny mogą uszkodzić klawiaturę – inne zabrudzenia (jak resztki jedzenia i duża ilość kurzu) także mogą spowodować usterkę klawiatury. Najważniejsze jest zapobieganie tego typu problemom. Regularne czyszczenie laptopa oraz niedoprowadzanie do zalania mogą zaoszczędzić nam dużo nerwów i pieniędzy. 

Możliwe przyczyny usterki:

- zalanie klawiatury

- awaria mechaniczna klawiatury

- awaria gniazda klawiatury na płycie głównej

- awaria KBC

Jeżeli nie udało się nam rozwiązać problemu we własnym zakresie – najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistę. Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego serwisu. Gwarantujemy usługi na najwyższym poziomie, staramy się działać jak najszybciej. Pomożemy Państwu rozwiązać każdy problem – również z klawiaturą. W razie potrzeby naprawimy lub wymienimy klawiaturę na nową.