Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl

Jak postępować w przypadku zalania laptopa

Zalanie laptopa jest jednym z najczęściej zdarzających się uszkodzeń powstałych z winy użytkownika. Jako urządzenia mobilne laptopy mogą pracować w różnych miejscach narażając się często na zagrożenia środowiskowe: pyły, wysokie temperatury, wilgoć. Również zwykły posiłek podczas pracy może stanowić dla laptopa wysokie ryzyko uszkodzenia. Do naszego serwisu trafiają urządzenia zalane całą gamą płynów spożywanych w pobliżu pracującego komputera, od tych najbardziej popularnych, jak kawa czy herbata, do nieco bardziej egzotycznych, jak zupa pomidorowa. Ze względu na stopień zalania, jak i rodzaj płynu, skutki mogą być różne – jednak zawsze związane z drobiazgowym i czasochłonnym usuwaniem szkód poprzez żmudne działania serwisowe z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, w nadziei przywrócenia pełnej sprawności urządzeniu.

Zalana elektronika zawsze stanowi poważny problem. Ciecz może powodować zwarcia prowadzące do uszkodzeń wielu kosztownych podzespołów. Po odparowaniu pozostawia zaś osady, które w krótkim czasie wywołują korozję prowadzącą do degradacji architektury urządzenia.

Skutkom zalania można jednak przeciwdziałać i odpowiednim postępowaniem minimalizować spustoszenie powstałe w wyniku tak niefortunnego zdarzenia. Jak zatem należy postępować?

 

Po pierwsze – odłączyć prąd

Należy natychmiast odciąć źródła zasilania. Jeśli laptop pracuje podłączony kablem do kontaktu, należy wyjąć wtyczkę zasilającą, następnie usunąć baterię. Woda wywołuje zwarcia, stąd tak istotne jest aby prąd w laptopie nie płynął – minimalizujemy w ten sposób ryzyko natychmiastowego uszkodzenia któregoś z jego podzespołów.

 

Po drugie – odwrócić laptop

Na ogół w pierwszej kolejności zalana zostaje klawiatura. Odwrócenie laptopa klawiaturą do dołu uniemożliwia przedostanie się płynu do wnętrza urządzenia. Należy to zrobić szybko, ciecz potrzebuje niewiele czasu aby spłynąć w głąb laptopa i penetrować jego wnętrze, np. podzespoły płyty głównej. Ekran należy odchylić maksymalnie aby ciecz nie spływała na matrycę i pozwolić działać grawitacji.

Ponieważ na ogół nie można odchylić ekranu tak aby uzyskać maksymalny kąt 180 stopni, laptop należy położyć na krawędzi stołu, aby matryca znajdowała się poza jego obrysem. Z leżącej płasko klawiatury będzie wyciekać płyn – można podłożyć papierowy ręcznik, jednak nie należy próbować osuszać nim klawiatury zaraz po zalaniu. Tracimy wówczas cenny czas, często na domiar złego naciskając klawisze, co pogarsza sytuację przyspieszając przedostawanie się płynu do wnętrza urządzenia.

Niekorzystne są również próby aktywnego suszenia, np. za pomocą suszarki czy też potrząsania urządzeniem – na ogół wywołują one więcej szkód, prowadząc do późniejszej korozji (parująca ciecz plus temperatura), czy rozlania płynu po płycie głównej.

Po odwróceniu laptopa należy uzbroić się w cierpliwość i po upływie doby udać się z laptopem do serwisu

 

Po trzecie – wizyta w serwisie

Jeśli płyny nie spenetrowały wnętrza, w wyniku zalania ucierpi na ogół jedynie klawiatura, co będzie wiązać się w najgorszym wypadku z jej wymianą. Jeśli jednak ciecz dostała się do środka nawet doba nie wystarczy na jej odparowanie. W szczelinach pod układami BGA wilgoć może utrzymywać się znacznie dłużej, dlatego nie należy podejmować żadnych prób uruchomienia laptopa przed wizytą w serwisie. Przedwczesne uruchomienie urządzenia może spowodować zwarcie i uszkodzić sprzęt.

Nawet jeśli po niezalecanym uruchomieniu wydaje się, iż laptop działa normalnie, w środku mogą postępować procesy korozyjne, które w krótkim czasie doprowadzą do awarii. Dlatego wizyta w serwisie jest niezbędna.

Parująca ciecz pozostawia osad wywołujący korozję – nawet „czysta” woda nie odparowuje bez śladu. Osady muszą zatem zostać usunięte, a odbywa się to za pomocą kąpieli w specjalistycznych myjkach ultradźwiękowych. Procesy korozyjne w układach elektronicznych postępują w przyspieszonym tempie. Dlatego czynnikiem nadrzędnym jest czas – sprzęt powinien być dostarczony do serwisu bezzwłocznie, a jego serwisowanie rozpoczęte natychmiast. Tylko w takim przypadku istnieje wysokie prawdopodobieństwo przeprowadzenia skutecznego procesu naprawczego i przywrócenia laptopowi pełnej sprawności.

Długotrwałe poddanie podzespołów laptopa procesom korozji bardzo często dyskwalifikuje sprzęt, czyniąc naprawę niemożliwą bądź nieopłacalną.

By | 2018-06-11T11:15:36+00:00 11 czerwca, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author: