Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Jak dbać o laptopa? /
Instrukcja obsługi laptopa

Laptopy, podobnie jak inne urządzenia, ulegają awariom. Kiedyś czas bezawaryjnej pracy był dłuższy, obecnie często kończy się tuż po gwarancji. Bywa to związane z polityką producentów, o czym pisaliśmy już na naszym blogu, niekiedy jednak do wystąpienia usterek przyczyniają się sami użytkownicy. Jak zatem należy postępować aby nie skracać życia naszego laptopa?

Zalanie laptopa

Należy unikać ryzyka wystąpienia kontaktu urządzenia z jakimkolwiek płynem. Nie pić podczas pacy, nie używać podczas deszczu, na basenie, nad brzegiem jeziorem, słowem ograniczać możliwość zalania urządzenia bądź jego kąpieli. Niestety jest to ciągle bardzo częsty powód wystąpienia awarii. A woda dla urządzeń elektronicznych jest śmiertelna. Powoduje zwarcia i niemal natychmiastową korozję, w wyniku których może dość do uszkodzeń drogich podzespołów. Nawet jeśli laptop po zalaniu będzie działać, osady pozostające wewnątrz urządzenia po odparowaniu płynu z upływem czasy doprowadzą do awarii.

Przywrócenie pełnej sprawności komputera po zalaniu jest niezwykle trudne i kosztowne. Wymaga bardzo głębokiego serwisowania z zaangażowaniem specjalistycznej aparatury, jaką są myjki ultradźwiękowe. W tym kontekście bardzo istotne jest odpowiednie postępowanie użytkownika w momencie zaistnienia wypadku. Wskazówki dotyczące stosownych działań w razie zalania laptopa można znaleźć tutaj.

Niedrożność układu chłodzenia

Sprawność układu chłodzenia jest jednym z podstawowych warunków właściwej i długiej pracy laptopa. Zakurzone wentylatory uniemożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza, co prowadzi do przegrzewania urządzenia i awarii różnych podzespołów płyty głównej, generując kosztowne procesy naprawcze. Dlatego niezwykle istotne są okresowe przeglądy laptopa pod kątem sprawdzenia prawidłowego działania systemu chłodzenia. Serwisowanie polega w tym przypadku nie tylko na usunięciu kurzu i brudu, ale przede wszystkim na wymianie wyeksploatowanych termopadów i termopasty, substancji odpowiedzialnych za transfer ciepła pomiędzy podzespołami a radiatorami laptopa.

Aby proces chłodzenia mógł przebiegać sprawnie niezbędna jest odpowiednia eksploatacja urządzenia – należy unikać używania laptopa w miejscach gorących, jak okolice grzejników, a także na powierzchniach miękkich, jak koce i kołdry (również niewskazane jest stawianie laptopa na kolanach), które skutecznie blokować mogą kratki wentylacyjne, podnosząc temperaturę wewnątrz urządzenia. Wysoka temperatura skraca żywotność podzespołów generując kosztowne serwisowanie. Na temat uszkodzeń spowodowanych niedrożnym systemem chłodzenia można przeczytać tutaj.

Uszkodzenie twardego dysku

Laptop jest urządzeniem mobilnym. Niewielkie rozmiary ułatwiają poruszanie i transport urządzenia. Czynności te należy wykonywać jednak na wyłączonym sprzęcie. Wszelkie gwałtowne ruchy laptopa przy niezaparkowanych głowicach twardego dysku mogą skutkować jego awarią. Głowice pracują w mikroskopijnej odległości od powierzchni dysku. Ich zetknięcie może powodować uszkodzenie głowicy lub talerza, a także powstanie różnych błędów. Wszystko to skutkuje utratą zgromadzonych plików, koniecznością serwisowania laptopa i ewentualnym odzyskiem danych. W przypadku awarii i konieczności odzysku danych zapraszamy do naszego serwisu – więcej informacji można uzyskać klikając tutaj.

Przepięcia i awarie zasilania

Przepięcia występujące podczas władowań atmosferycznych prowadzić mogą do awarii układów zasilających i kosztownych procesów serwisowych, dlatego tak istotne jest odłączenie laptopa od zasilania podczas trwania burzy.

Zagrożenie ze strony wirusów

Posiadanie odpowiedniego programu antywirusowego to konieczność. Zagrożenie ze strony wirusów zawsze jest wysokie. Złośliwe oprogramowanie odpowiada za awarie systemu i zablokowanie pracy laptopa, kradzież danych gromadzonych na dysku, poufnych informacji (hasła), niewłaściwą pracę urządzenia (spowalnianie).

Konieczna jest także okresowa konserwacja systemu: czyszczenie rejestru, defragmentacja dysku.

Wyeksploatowanie baterii

Każda bateria projektowana jest na pewną liczbę cykli ładowania. Po upływie określonego czasu akumulator nadaje się jedynie do wymiany. Jednak okres jego przydatności może zostać skrócony przez niewłaściwe użytkowanie. Bardzo istotne jest aby laptop nie pracował ciągle na podłączonym kablu zasilającym, jedynie odpowiedni cykl ładowanie/rozładowanie ogniwa gwarantuje maksymalnie długi czas jego właściwego działania.

Nikt ani nic nie zagwarantuje długiej i bezawaryjnej pracy komputera. Jednak wszystkie wymienione działania mają na celu zminimalizowanie wpływu użytkownika na ewentualne wystąpienie awarii urządzenia.