Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl

Dyski SSD – (prawie) same korzyści

Do niedawna wadą dysków SSD była ich cena. Jednak obecnie dyski tego typu stają się coraz tańsze, a ich pojemności rosną (cena 1 GB przestrzeni spada), co czyni je bardzo poważną alternatywą dla tradycyjnych napędów HDD (dla niektórych użytkowników nawet nie istnieje już opcja w postaci HDD). Słowo „prawie” w tytule wpisu odnoszące się zalet dysków SSD może być już zatem wzięte w nawias.

 

W tradycyjnym dysk twardym do przechowywania danych wykorzystywane są powierzchnie wirujących talerzy pokryte cienką warstwą materiału ferromagnetycznego. Do zapisu/odczytu informacji służą głowice przesuwające się w mikroskopijnej odległości ponad powierzchnią platerów (szerzej na temat budowy dysku HDD pisaliśmy tutaj). Dysk taki charakteryzuje się więc zaawansowaną mechaniką, na którą składa się bardzo duża liczba części ruchomych. Cecha ta ogranicza prędkości zapisu/odczytu danych, a także wpływa na stopień awaryjności tych urządzeń.

 

Niezawodność SSD

Dyski SSD pozbawione są mechanicznych części ruchomych – dane zapisywane są w pamięci typu flash, a nad działaniem dysku czuwa elektronika kontrolera (adresacja komórek pamięci, ich równomierne zużycie, kompresja danych). Właściwość ta czyni dyski tego typu dużo bardziej odpornymi na wszelkie wstrząsy i uderzenia od tradycyjnych dysków HDD, co ma ogromne znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych. Większość czynników mechanicznych, a także silne pole magnetyczne, które mogą uszkodzić HDD, w tym przypadku nie są wstanie wyrządzić żadnych szkód, co nie znaczy, że SSD są niezniszczalne. SSD też się psują, jednak ich awaryjność jest dużo niższa niż klasycznych dysków HDD. O rodzajach uszkodzeń dysków SSD szerzej pisaliśmy tutaj.

Wydajność SSD

Dyski SSD powodują, że wszystko w laptopie działa płynniej i szybciej: od uruchamiania Windowsa, poprzez otwieranie plików multimedialnych, po jednoczesna pracę kilku aplikacji. Decyduje o tym specyfika pamięci flash, gdzie bity informacji zapisywane są w poszczególnych komórkach, z których zbudowany jest ten rodzaj nośnika. O konstrukcji i działaniu tego typu pamięci pisaliśmy tutaj. Zwykłe kopiowanie danych odbywa się zdecydowanie sprawniej, nawet niż w przypadku wydajnych dysków HDD zorganizowanych w macierz RAID 0. Czas dostępu do dowolnego pliku jest na poziomie dziesiątych części milisekundy, dla dysków HDD ta sama operacja może zabrać od kilkunastu do kilkudziesięciu milisekund, w zależności od położenia pliku na talerzach dysku. Są to czynniki, które decydują o komforcie pracy z laptopem mającym na pokładzie tego typu dysk.

Ale wydajność dysku SSD nie zależy tylko od użycia pamięci flash – na szybkość operacji zapisywania i kasowania informacji w poszczególnych komórkach pamięci ma wpływ także kontroler, jak również pamięć podręczna, przyspieszająca zapis plików, których wielkość nie przekracza rozmiaru bufora, oraz firmware dysku, czyli oprogramowanie zawiadujące podstawowymi funkcjami dysku i komunikacją z laptopem.

 

Komfort pracy

Klasyczny dysk HDD podczas pracy wydaje charakterystyczne dźwięki, w starszych typach laptopów nawet stosunkowo głośne. Dźwięki te związane są ze sposobem pracy laptopa – obrotem talerzy i przesuwem wyszukujących dane głowic. Dysk typu SSD nie wydaje absolutnie żadnych dźwięków, komfort pracy z laptopem wyposażonym w taki dysk jest bez porównania większy – nic nie zakłóca choćby odtwarzania multimediów.

 

Mniejszy rozmiar, waga, pobór prądu

Dyski SSD występują w kilku rozmiarach (2,5 cala, format kart mSATA oraz PCIe) umożliwiających montaż w wielu typach urządzeń. Dodatkowo charakteryzują się niższą wagą, co ma znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych. Są także bardziej oszczędne – brak części ruchomych powoduje mniejsze zużycie prądu, co ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich użytkowników laptopów.

 

Trwałość

Trwałość dysków SSD związana jest z rodzajem zastosowanej kości pamięci. Każda komórka pamięci ma bowiem określony cykl życia – ilość możliwych operacji zapisu, po których przechodzi w tryb „tylko do odczytu”. Współczynnik TBW (Total Bytes Written) jest jednak obecnie na poziomie, który trudny może być do osiągnięcia nawet po kilkunastu latach pracy dysku. Nawet kości zbudowane z najmniej trwałych komórek zrealizują się w większości zastosowań. Więcej informacji o rodzajach komórek i ich zużyciu można odnaleźć tutaj.

By | 2018-06-05T09:28:09+00:00 5 czerwca, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author: