Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Bezpieczeństwo w sieci - Zasady i porady /
Bezpieczeństwo w sieci

Sieć jest bardzo niebezpiecznym miejscem, a anonimowość w niej to mit. Kiedy podłączamy się do sieci, narażamy swoje dane na ataki, a siebie na ich utratę wskutek zawirusowania urządzenia, kradzieże danych, haseł oraz na inne ataki. Sam program antywirusowy nie jest zapewni nam ochrony. Bez odpowiedzialnego i rozsądnego podejścia będziemy narażeni na nieprzyjemności równie mocno. W jaki sposób w takim razie zabezpieczać się w sieci?

Aktualne oprogramowanie antywirusowe

Należy zwracać uwagę aby posiadane oprogramowanie antywirusowe było systematycznie aktualizowane. Aktualizacja powinna dotyczyć także innych programów, w szczególności systemu operacyjnego, przeglądarek internetowych, które wyposażane są w elementy zabezpieczeń.

Dzięki takiemu działaniu pozbywamy się „luk”, które występowały we wcześniejszych wersjach programów. Dodatkowo, z każdą kolejną aktualizacją twórcy wprowadzają ulepszenia i dodatkowe zabezpieczenia przez niesprzyjającymi okolicznościami.

Podejrzana strona – klikać czy nie?

Korzystając z przeglądarki wyskakują nam niechciane okna i dziwne reklamy. Jeżeli cokolwiek budzi naszą wątpliwość, nie powinniśmy odwiedzać takich tworów. Ich właściciele mogą zarabiać na oszustwach lub kradzieżach. Powinniśmy unikać podejrzanych stron, nie otwierać wątpliwych załączników – mogą prowadzić do zainfekowania komputera, instalacji złośliwego oprogramowania, kradzieży danych, haseł, poufnych informacji. Aby się lepiej zabezpieczyć nigdy nie klikajmy linków, które pochodzą z nieznanego nam źródła.

Bardzo ważne jest też korzystanie z bezpiecznych połączeń – oznaczenie za pomocą zielonej kłódeczki wyświetlanej z lewej strony paska adresowego. Jest to szczególnie istotne przy korzystaniu z usług bankowych. Nigdy nie należy ignorować komunikatu dotyczącego błędów certyfikatu, zwłaszcza jeśli wcześniej nie było z dana witryną kłopotów.

Silne hasło – większość robi to źle!

Bardzo istotne jest także stosowanie odpowiedniego formatu hasła zabezpieczającego. Niestety aż 50% użytkowników sieci korzysta z bardzo prostych do rozszyfrowania haseł typu 1234 czy 1111. Także sporym błędem popełnianym przez wielu internautów jest stosowanie jednego hasła do wszystkich posiadanych kont, usług czy urządzeń. Jeżeli nasze konto zostanie narażone na atak i hasło zostanie wykradzione, to musimy się martwić o wszystkie witryny i dane na nich, gdzie takie samo hasło zostało użyte.

Najprostszym zabezpieczeniem jest stosowanie oddzielnych, odpowiednio skomplikowanych haseł. Dobrym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest też okresowa zmiana kodów dostępu. Aby wykraść hasło hakerzy stosują specjalne programy, które sprawdzają po kolei słowa ze słowników i ich kombinacje. Ta informacja powinna odwieść większość ludzi od łączenia ze sobą dwóch czy trzech logicznych słów. Dużo lepszą metodą jest korzystanie z losowych kombinacji cyfr, liter i symboli.

Wyloguj po zakończeniu sesji

Istotne jest także aby po zakończonej pracy z aplikacjami wymagającymi logowania za pomocą haseł, zawsze przeprowadzać wylogowanie. Uniemożliwi to dostęp do naszych zasobów osobom nieautoryzowanym. Pod żadnym pozorem nie należy tez nikomu udostępniać naszych prywatnych haseł i loginów.

Pozostawienie zalogowanego konta na Facebooku czy mailu może mieć opłakane skutki, jeżeli ktoś postanowi to wykorzystać. Korzystając z prywatnego komputera to ryzyko jest małe, lecz podczas logowania na komputerach dostępnych publicznie lub po prostu cudzych – ryzyko wzrasta.

(Nie)zbędna kopia zapasowa?

Po co te kopie i czy jest sens je robić? Oczywiście, że tak. To właśnie one stanowią nasze najlepsze zabezpieczenie w sytuacji wypadku. Należy sporządzać i systematycznie aktualizować kopie zapasowe. Kopia zapasowa stanowi zabezpieczenie zarówno w przypadku utraty danych w wyniku awarii sprzętowej, jak i na wypadek ewentualnego ataku ze strony wirusa.

Ich zrobienie jest bardzo łatwe w dobie dzisiejszych narzędzi i może je wykonać prawie każdy. Zrobienie kopii nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani sprzętu.

Źródło połączenia nie bez znaczenia  

Spore zagrożenie płynie także ze strony niezabezpieczonych sieci WiFi i routerów, które są łatwym celem ataków cyberprzestępców i hakerów. Urządzenia te są bardzo powszechne, a ich standardy bezpieczeństwa nie zawsze są wystarczające. Ktoś o odpowiednich umiejętnościach może wtedy uzyskać dostęp do informacji przesyłanych za ich pośrednictwem – w ten sposób można kontrolować komputery użytkowników. Niezabezpieczone sieci i połączenie, które nie są szyfrowane powinny wzbudzić naszą czujność i w większości przypadków skłonić nas do rezygnacji z próby połączenia.

W innym przypadku możemy udzielić dostępu do naszych danych komuś, kto nigdy nie powinien wejść w ich posiadanie.

Podsumowanie

Korzystanie z sieci jest tak naprawdę niebezpieczne i nieświadomi użytkownicy mogą bardzo łatwo paść ofiarą oszustw lub ataków na dane. Nawet będąc świadomymi zagrożeń, powinniśmy uważać na to, jakie informacje wprowadzamy do Internetu. Aby jak najmniej się narażać, powinniśmy unikać wszystkiego, co pochodzi z nieznanych źródeł: stron w Internecie, sieci Wi-Fi, linków. W razie utraty danych nieocenioną pomocą okażą się kopie zapasowe – warto je więc robić systematycznie.