Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 113 40 88|serwis(at)iviter.pl

Bezpieczeństwo w sieci

Niestety każdego dnia narażeni jesteśmy na utratę informacji przechowywanych w pamięciach używanych przez nas urządzeń, zainfekowanie sprzętu przez działanie złośliwego oprogramowania, kradzież haseł, danych osobowych oraz inne ataki ze strony cyberprzestępców. Sam program antywirusowy nie jest idealnym rozwiązaniem, w połączeniu z wyobraźnią i rozsądkiem stanowi dużo mocniejsze zabezpieczenie.

Jak należy się zabezpieczać

Należy zwracać uwagę aby posiadane oprogramowanie antywirusowe było systematycznie aktualizowane. Aktualizacja powinna dotyczyć także innych programów, w szczególności systemu operacyjnego, przeglądarek internetowych, które wyposażane są w elementy zabezpieczeń.

Unikać podejrzanych stron, nie otwierać wątpliwych załączników – mogą prowadzić do zainfekowania komputera, instalacji złośliwego oprogramowania, kradzieży danych, haseł, poufnych informacji. Dobrym zwyczajem jest nie klikać linków, których źródło pochodzenia jest nam niewiadome.

Bardzo istotne jest także stosowanie odpowiedniego formatu hasła zabezpieczające. Niestety aż 50% użytkowników sieci korzysta z bardzo prostych do rozszyfrowania haseł typu 1234 czy 1111. Także sporym błędem popełnianym przez wielu internautów jest stosowanie jednego hasła do wszystkich posiadanych kont, usług czy urządzeń. Najprostszym zabezpieczeniem jest stosowanie oddzielnych, odpowiednio skomplikowanych haseł. Dobrym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest też okresowa zmiana hasła.

Istotne jest także aby po zakończonej pracy z aplikacjami wymagającymi logowania za pomocą haseł, zawsze przeprowadzać wylogowanie. Uniemożliwi to dostęp do naszych zasobów osobom nieautoryzowanym. Pod żadnym pozorem nie należy tez nikomu udostępniać naszych prywatnych haseł i loginów.

Należy sporządzać i systematycznie aktualizować kopie zapasowe. Kopia zapasowa stanowi zabezpieczenie zarówno w przypadku utraty danych w wyniku awarii sprzętowej, jak i na wypadek ewentualnego ataku ze strony wirusa.

Bardzo ważne jest też korzystanie z bezpiecznych połączeń – oznaczenie za pomocą zielonej kłódeczki wyświetlanej z lewej strony paska adresowego. Jest to szczególnie istotne przy korzystaniu z usług bankowych. Nigdy nie należy ignorować komunikatu dotyczącego błędów certyfikatu, zwłaszcza jeśli wcześniej nie było z dana witryną kłopotów.

Spore zagrożenie płynie także ze strony niezabezpieczonych sieci WiFi i routerów, które są łatwym celem ataków cyberprzestępców i hakerów. Dzięki lukom w zabezpieczeniach tych urządzeń możliwy jest dostęp do informacji przesyłanych za ich pośrednictwem – w ten sposób można kontrolować komputery użytkowników. Dobrym zwyczajem jest omijać niezabezpieczone sieci i korzystać jedynie z zaufanych szyfrowanych połączeń.

Istotne jest też zachowanie odpowiedniego poziomu prywatności podczas korzystania z serwisów społecznościowych. Zawsze należy zwracać uwagę na publikowane treści.

By | 2018-06-22T14:13:54+00:00 22 czerwca, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author: