Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Laptop się zawiesza i wolno chodzi - Przyczyny i rozwiązania /
gdy podłączam ładowarkę laptop się zawiesza

Zawieszanie się laptopa lub jego spowolnienie wywołuje ogromną irytację w użytkowniku. Niemożliwa staje się praca na komputerze czy użytkowanie urządzenia w celach rozrywkowych – jak granie czy oglądanie filmów. Niezależnie od sytuacji należy szybko znaleźć źródło takiego problemu. Niestety potencjalnych przyczyn może być bardzo dużo. W tym artykule, opisujemy, co możemy zrobić, jeżeli nasz komputer często się zawiesza i wolno chodzi.

Zawieszanie się laptopa – kilka rozwiązań 

Zawieszanie się laptopa bardzo utrudnia pracę na urządzeniu i uniemożliwia standardowe korzystanie z komputera. Warto pamiętać o kilku czynnościach, które możemy wykonać samodzielnie, aby rozwiązać problem. Być może nie doszło do poważniejszej awarii, a poniższe kroki rozwiążą problem zawieszającego się sprzętu.

Oto kilka czynności, które mogą być pomocne, jeżeli nasz komputer się zawiesza:

  • Powrót do poprzedniej wersji systemu Windows – czasami najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 sprawia wiele problemów. Zawieszanie się komputera, czy znaczne spowolnienie jego pracy również mogą wynikać z nowej aktualizacji. W tym celu przechodzimy do „Ustawień”, przechodzimy do sekcji „Aktualizacja i zabezpieczenia”, „Windows Update”, „Wyświetl historię aktualizacji”, „Odinstaluj aktualizację”. W następnym oknie wybieramy aktualizację, którą chcemy odinstalować, klikamy ją prawym przyciskiem myszy, po czym „Odinstaluj”. Dzięki temu usuniemy jedną z pomniejszych aktualizacji. Czasami będzie wymagana instalacja systemu operacyjnego na nowo.
  • Jeżeli od ostatniej aktualizacji nie minęło więcej niż dziesięć dni – możemy po prostu cofnąć zmiany: „Ustawienia”, przechodzimy do sekcji „Aktualizacja i zabezpieczenia”, „Odzyskiwanie”, wybieramy „Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10”, po czym kierujemy się wyświetlanymi na ekranie instrukcjami. 
  • Przepełniony dysk twardy również może spowolnić pracę komputera oraz być przyczyną częstego zawieszania się urządzenia. Być może wystarczy usunąć niepotrzebne pliki, a w razie potrzeby odciążyć dysk inwestując w dodatkowy, zewnętrzny. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu dysku z niepożądanych plików – warto zainstalować dobry program, który się tym zajmie.
  • Jeżeli pobieramy pliki z niepewnych źródeł, narażamy nasz komputer na zainfekowanie. Złośliwe oprogramowanie znacząco wpływa na płynność działania urządzenia. Pobierajmy tylko pewne, legalne pliki. Warto również zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz regularnie skanować wszystkie pliki zapisane na naszym komputerze. Możesz również skorzystać z usług usuwania wirusów.

Zwolnienie laptopa – RAM i układ chłodzenia

Powody zawieszania się komputera nie są tak oczywiste, jakby mogło się wydawać. Pamięć RAM również w dużej mierze odpowiada za prędkość działania komputerów, więc jej uszkodzenie może bezpośrednio wpływać na wydajność. 

Jednak pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed innymi wymianami, jest dokładne oczyszczenia laptopa z kurzu i pyłów. Może się okazać, że układ chłodzenia bardzo stracił na swojej wydajności z powodu zalegającego w nim kurzu, który uniemożliwił poprawne działanie podzespołów. Innymi objawami dużego zanieczyszczenia laptopa są również nadmierne przegrzewanie się oraz bardzo głośna praca. W takim przypadku nie wystarczy oczyszczenie urządzenia z zewnątrz – konieczne będzie rozkręcenie obudowy i użycie sprężonego powietrza. Dzięki temu pozbędziemy się zalegającego kurzu z wentylatora – będzie on skutecznie chłodził podzespoły, a nasz laptop będzie pracował szybko i cicho. 

Warto również pamiętać o regularnej wymianie pasty termoprzewodzącej, ponieważ ona również wpływa na wydajność układu chłodzenia. 

Laptop wolno pracuje – dysk twardy

Jeżeli zauważymy, że nasz laptop wolniej pracuje i często się zawiesza, warto przyjrzeć się dyskowi. Jeżeli dysk jest mocno zakurzony, to może się przez to nadmiernie się nagrzewać i ciężej pracować spowalniając ostatecznie laptopa. Przyczyną wyskakującego blue screen'a również, może być uszkodzony dysk twardy.

Dyski HDD starego typu montowane w starszych laptopach i komputerach od początku cechowały się małą sprawnością, a z czasem może ona jeszcze bardziej spadać. Aby dać drugie życie swojemu komputerowi, możemy skorzystać z możliwości wymiany starego dysku HDD, na nowy dysk SSD. Te drugie działają wielokrotnie szybciej, a ładowanie się gier i aplikacji następuje błyskawicznie.

Z dyskiem twardym może się wiązać:

Laptop zawiesza się podczas ładowania

Może zdarzyć się również sytuacja, w której laptop zawiesza się po podłączeniu go do ładowania. Nie wiemy, z czego może wynikać taki problem – nie znajdujemy żadnych uszkodzeń mechanicznych, a kable i gniazdo są nieuszkodzone. Jaka może być przyczyna tego typu awarii?

Nieaktualne oprogramowanie oraz sterowniki mogą być przyczyną zawieszania się laptopa podczas ładowania. Dlatego też powinniśmy się upewnić, że nasz komputer ma zainstalowane najnowsze sterowniki i oprogramowanie. Jeżeli to nie rozwiąże problemu – pomocne może okazać się zaktualizowanie sterownika chipsetu płyty głównej oraz BIOS. W tym celu należy wejść na stronę producenta naszego komputera, wyszukać potrzebne sterowniki i postępować według dalszych instrukcji.

Tego typu awaria może również wywodzić się z usterki podzespołów, których naprawy nie zalecamy osobom nieposiadającym odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Między innymi dlatego, że próbując nieumiejętnie naprawić czy przylutować element z płyty głównej można poczynić więcej szkód, niż przy dokonywaniu innych typów napraw. Naprawę płyty głównej lepiej zlecić fachowcom z Iviter Laptop.

Przyczyny zawieszania się laptopa podczas ładowania:

  • usterka procesora;
  • usterka karty graficznej;
  • problem z PWN;
  • usterka kości RAM.

Jeżeli problem zawieszania się występuje tuż po uruchomieniu – przyczyną może być jedno z urządzeń zewnętrznych podłączonych do komputera, a konkretnie problemy ze sterownikami. Po odłączeniu wszystkich urządzeń sprawdzamy, które jest odpowiedzialne za zawieszanie się komputera. Uruchamiamy system ponownie – jeżeli komputer działa sprawnie, podłączamy pojedynczo urządzenia i sprawdzamy, które powoduje problem. 

Jeżeli nie chcesz sam zajmować się diagnozą, naprawą lub wymianą podzespołów, chętnie pomożemy. Diagnoza w naszym serwisie jest bezpłatna, a po niej przedstawimy Państwu kosztorys całej naprawy. Oczywiście cały proces nie zobowiązuje do skorzystania z naszej usługi. Zapraszamy!