Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Laptopy hybrydowe (Tablet 2 w 1) - Czym kierować się przy wyborze? /
Laptopy hybrydowe

Laptop hybrydowy to kombinacja komputera przenośnego z tabletem, czyli urządzenie 2 w 1. Zazwyczaj w tego typu konstrukcjach klawiatura jest fizycznie odłączana, w odróżnieniu od tzw. laptopów konwertowalnych, gdzie zmiana trybu działania (laptop/tablet) następuje poprzez maksymalne odchylenie wyświetlacza.

Cechy laptopów hybrydowych

Na rzecz laptopów hybrydowych przemawia ich funkcjonalność, czyli połączenie cech tabletu (dotyk, mobilność) oraz laptopa (wydajność, mechaniczna klawiatura, wygoda), przy czym podczas projektowania tego typu konstrukcji największą wagę przywiązuje się do mobilności – niewielki rozmiar ekranów, niska waga.

Takie priorytety ograniczają wydajność produkowanych urządzeń – małe rozmiary generują konieczność stosowania niewielkich akumulatorów, a co za tym idzie montaż energooszczędnych, niskowydajnych procesorów.

Laptopy hybrydowe sprawdzają się zatem jako urządzenia podróżne/biznesowe, bądź domowe z przeznaczeniem korzystania z Internetu oraz multimediów.

Zatem duża wygoda, możliwość pracy w różnych pozycjach, obsługa za pomocą dotyku – to główne cechy tego rodzaju urządzeń.

Zalety laptopów hybrydowych

Laptopy 2w1 są obecnie bardzo popularne i nie ma w tym niczego dziwnego, jeśli przeanalizujemy wszystkie zalety tego typu urządzeń. Sprawdzają się zarówno w celach rozrywkowych, jak i podczas wykonywania pracy – bardzo często wybierane są przez osoby pracujące zdalnie. Na korzyść laptopów hybrydowych przemawia obsługa urządzenia za pomocą ekranu dotykowego. Wiele osób bardzo ceni sobie tę funkcję, uznając ją za wygodniejszą od obsługi standardowej. Obsługa dotykiem wydaje się być bardziej naturalna i po prostu intuicyjna. Biorąc pod uwagę, fakt, że obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do smartfonów – wydaje się to być też szybsze. Użytkownicy chwalą sobie wygodę i łatwość w obsłudze aplikacji – wszystkie obsługuje się dotykowo.

Jak sama nazwa wskazuje (2w1), mamy dwie opcje korzystania z laptopa hybrydowego. Przeglądanie sieci, prasy czy oglądanie filmów – ogólnie do szeroko rozumianej rozrywki lepiej sprawdzi się funkcja tabletu w urządzeniu. Natomiast do pracy – funkcja laptopa. Dlatego możliwość odpinania/przyłączania klawiatury w dowolnym momencie jest dużą zaletą. Kolejnym plusem jest to, że laptopy 2w1 są lekkie, nie zajmują dużo miejsca; można je zabrać ze sobą wszędzie. Skorzystają na tym szczególnie studenci, osoby uczące się czy osoby pracujące w branży biznesowej. Krótko mówiąc, otrzymujemy tablet, a jednocześnie nie musimy się wyrzekać funkcji, które oferuje standardowy komputer. Funkcjonalność i praktyczność – to główne zalety laptopów 2w1.

Wady laptopów hybrydowych

Jak wszystkie urządzenia laptopy hybrydowe również nie są pozbawione wad. Jedną z nich jest z pewnością dość niska wydajność tych urządzeń, choć to wiąże się głównie z laptopami hybrydowymi z niższej półki cenowej. W tańszych modelach szybko mogą zużywać się złącza klawiatury – musimy o tym pamiętać przy wyborze urządzenia. Kolejnym minusem jest to, że w porównaniu do klasycznego tabletu urządzenie 2w1 jest większe, a przez to nie tak mobilne. Kolejnym minusem jest wysoka cena, jaką musimy zapłacić za laptop hybrydowy. Niewielka liczba portów to ogromny minus w przypadku osób, które chcą podłączać do laptopa na przykład telefon czy inne urządzenia.

Parametry laptopów hybrydowych – za co zwracać uwagę?

  • Matryca – za najlepszą uznaje się matrycę matową.
  • Monitor – jego rozmiar powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika lub jego preferencji. Standardowy zakres to od 11,2 do 14,1 cala.
  • Procesor – tutaj podobnie jak w przypadku laptopów standardowych jest to jeden z najważniejszych parametrów. Dla osób o większych wymaganiach polecane są procesory Intel Core i3, i5 lub i7.
  • Karta graficzna – tutaj przeważnie wybór pada na kartę Intel HD Graphics. Jest ona lekka i energooszczędna.
  • Pamięć RAM – 16 GB uznaje się za minimum. Mniejsza pojemność bardzo często okazuje się niewystarczająca. 
  • Dysk SSD oraz SSHD są obecnie najbardziej popularne. Wielkość dysku zależy od użytkownika oraz od przeznaczenia urządzenia. Warto zaznaczyć, że zawsze można dokupić dysk zewnętrzny, jeżeli braknie nam już miejsca. 

Czym należy się kierować podczas wyboru hybrydy?

Laptop tego rodzaju oczywiście ciągle pozostaje laptopem, dlatego przy wyborze odpowiedniego urządzenia kryteria są podobne jak w przypadku zwykłego komputera mobilnego – rodzaj wyświetlacza, układ chłodzenia (o roli układu chłodzenia pisaliśmy tutaj), jakość klawiatury, liczba i rodzaje złącz, mobilność i wydajność, czas pracy na baterii – z uwzględnieniem kwestii opisanych wyżej. Jedynym czynnikiem wyróżniającym jest tutaj metoda konwersji laptop/tablet, choć i w tym przypadku nie ma wielu rozwiązań.

Na ogół dokowanie wyświetlacza odbywa się w specjalnym uchwycie znajdującym się wzdłuż klawiatury. Połączenie/rozłączenie następuję zazwyczaj albo za pomocą specjalnych uchwytów zatrzaskowych zwalnianych poprzez dźwignię bądź przycisk, albo dzięki mocnym neodymowym magnesom. W niektórych modelach urządzeń znajdziemy rozwiązania wykorzystujące elementy obu technologii: magnesy wspierane przez bolce łączące obie części urządzenia. Znaleźć można również modele proponujące odmienne techniki połączeń, np. odpowiednio wyprofilowane korytka trzymające wyświetlacz w określonym położeniu. Z punkty widzenia użytkownika jest w zasadzie obojętne jaki rodzaj konwersji wybrał projektant urządzenia, wszystkie one sprawdzają się w praktyce, może z wyjątkiem ostatniego z omawianych sposobów – tak zaprojektowane hybrydy radzilibyśmy omijać.

Wybór odpowiedniego komputera należy zawsze dobrze przemyśleć – w końcu chcemy, aby nasz sprzęt był praktyczny i służył przez długi okres czasu. Laptop hybrydowy sprawdzi się jako urządzenie wielofunkcyjne dla osób pracujących zdalnie, często zabierających laptopa w podróże czy dla studentów i uczniów. Jest lekki, nieduży i można go obsługiwać dotykowo. Osoby, które mają bardzo duże wymagania, potrzebują ogromnej wydajności – poleca się standardowe laptopy. Warto zauważyć, że fani gier również są bardzo wymagający, jeżeli chodzi o sprzęt i tutaj laptop hybrydowy może się nie sprawdzić.