Przejdź do treści
Wczytuję...
Start / Artykuły / Laptop głośno chodzi - Diagnoza problemu /

Something with HTML textformat

Wentylator głośno pracuje - laptop się grzej

Zbyt głośna praca laptopa oraz nagrzewanie się obudowy sprzętu podczas korzystania z urządzenia to wyraźne sygnały, że należy dokładnie przyjrzeć się problemowi. Im wcześniej zdiagnozujemy przyczynę, tym mniejsze ryzyko wystąpienia bardzo poważnej awarii. Jakie mogą być przyczyny nagrzewania się komputera? Jak je rozwiązać? Wyjaśniamy.

Głośna praca wentylatora, przegrzewanie się komputera – lepiej nie lekceważyć problemu 

Użytkownicy komputerów często zgłaszają problem z głośną pracą urządzenia. I mowa tu nie tylko o komputerach stacjonarnych czy laptopach z systemem Windows – Macbooki Pro również nie są pozbawione tej wady. Odgłosy wydawane przez nasz sprzęt mogą być bardzo uciążliwe, a nawet utrudniać pracę, którą wykonujemy na komputerze.

Jeżeli zauważymy, że wentylator pracuje bardzo głośno, a nasz komputer szybko się nagrzewa – jest to oznaka nieskutecznej pracy systemu chłodzenia. Oczywiście nie musi to od razu oznaczać jakiejś dużej czy kosztownej awarii. Warto jednak rozwiązać problem, ponieważ zwlekanie może już doprowadzić do poważnej usterki. Od czego zacząć? Najlepiej poddać laptop gruntownemu czyszczeniu. 

Należy pamiętać, że mowa tu o profesjonalnym czyszczeniu – po poprzednim rozkręceniu obudowy. Odkurzanie czy przecieranie laptopa zewnątrz obudowy absolutnie nie rozwiąże problemu. Głośna praca komputera to często efekt kurzu i śmieci znajdujących się w wentylatorze. Jeżeli nasz komputer działa wolniej w ostatnim czasie, często się zawiesza, wyłącza samoistnie, a wyświetlana grafika straciła płynność – powinniśmy udać się do serwisu na profesjonalne czyszczenie. Jeżeli zbagatelizujemy problem, to po pewnym czasie dojdzie do dużej awarii – w najgorszym przypadku może nawet dojść do spalenia układów elektronicznych. 

Wentylator oraz pasta termoprzewodząca

Wentylator, inaczej nazywany coolerem to ważny, ale często niedoceniony element komputera. Dzięki efektywnej pracy systemu chłodzenia procesor, karta graficzna i inne równie ważne podzespoły nie ulegają przegrzaniu. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na jakość pracy wiatraka w laptopie. Niestety w tańszych modelach komputerów stosuje się słabe wiatraki – nie są one w stanie skutecznie ochłodzić karty graficznej czy procesora. Może również dojść do uszkodzenia wiatraka lub do jego obluzowania. W związku z tym, czasami po prostu konieczna jest naprawa bądź wymiana wiatraka – tylko wtedy nasz komputer będzie pracował nie tylko cicho, ale również wydajniej. Przegrzewanie również przestanie być już problemem.

Warto pamiętać o regularnej wymianie pasty termoprzewodzącej w laptopie. Ona również odpowiada za regulacje temperatury w urządzeniu. Pasta ta jest bardzo plastyczna; aplikowana jest między układem scalonym procesora a radiatorem. Jest pomocna w odprowadzaniu ciepła z podzespołu. Odpowiednia temperatura procesora wpływa na całą jego pracę – szybkość i wydajność. Warto przeprowadzać wymianę pasty termoprzewodzącej mniej więcej raz w roku. Wymaga to rozkręcenia obudowy – warto zlecić to zadanie profesjonaliście. 

Inne rozwiązania

Jeżeli nasz laptop wolno chodzi i się przegrzewa, pamiętajmy o tym, aby nie kłaść go bezpośrednio na łóżku, kanapie czy kolanach. Warto również pomyśleć o dobrym programie do optymalizacji. Usunie on niepotrzebne pliki, zamknie nieużywane programy, zwiększy żywotność baterii i wiele innych – komputer będzie pracował szybciej i efektywniej. Możemy również zainwestować w zewnętrzne źródło chłodzenia – na przykład specjalną podstawkę, na której postawimy naszego laptopa. Po jej uruchomieniu komponenty urządzenia będą schładzane – rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku wielogodzinnej pracy laptopa, na przykład podczas grania. 

Dysk SSD – cicha i szybka praca

Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół, a mianowicie na rodzaj dysku. Warto wybrać laptop/ komputer z dyskiem SSD. Dlaczego? Otóż jest on szybszy, bardziej wydajny, zużywa mniej energii, jest bardziej wytrzymały oraz – bardzo cichy podczas użytkowania. Jeżeli mamy już komputer z dyskiem HDD – nie musimy kupować nowego modelu. Wystarczy wymienić obecny dysk na dysk SSD. Dzięki takiej inwestycji zyskamy szybsze i cichsze urządzenie.

W większości przypadków wystarczy tylko czyszczenie i konserwacja, dlatego uspokajamy, krótka wizyta w naszym serwisie i wszystko wróci do normy. Jednakże, jeżeli symptomom tym będzie towarzyszyć sytuacja, w której laptop się wyłącza, to prawdopodobnie doszło do jednej z wymienionych poniżej usterki:

- awaria ciepłowodu

- awaria wentylatora

- uszkodzenie mechaniczne

- uszkodzenie elektryczne

- wentylator został zablokowany mechanicznie przez kurz

- wyschnięta pasta termoprzewodząca

Po standardowym czyszczeniu w naszym serwisie laptop momentalnie powinien wrócić do pierwotnej sprawności. Zbytnia ilość kurzu na wentylatorze sprawi, że będzie on ciężej pracował, co spowoduje przesadne nagrzewanie się urządzenia.

W naszym serwisie często spotykamy się z nadmiernym przegrzewaniem oraz głośną pracą komputera. Jak wspomniano wyżej, przyczyn może być dużo. Pamiętajmy o odpowiednim użytkowaniu urządzenia – nie wystawiajmy go na działanie promieni słonecznych, usuwajmy niepotrzebne pliki, a nieużywane aplikacje – zamykajmy. Nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu laptopa. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że mogło dojść do poważniejszej usterki. Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego serwisu. Szybko znajdziemy przyczynę problemu i sprawnie usuniemy przyczynę usterki.

Powiązane:
21wrz

Laptop się zawiesza i wolno chodzi - Przyczyny i rozwiązania

gdy podłączam ładowarkę laptop się zawiesza

Zawieszanie się laptopa lub jego spowolnienie wywołuje ogromną irytację w użytkowniku. Niemożliwa staje się praca na komputerze czy użytkowanie urządzenia w celach rozrywkowych – jak granie czy oglądanie filmów. Niezależnie od sytuacji należy szybko znaleźć źródło takiego problemu. Niestety potencjalnych przyczyn może być bardzo dużo. W tym artykule, opisujemy, co możemy zrobić, jeżeli nasz komputer często się zawiesza i wolno chodzi.